2020 yılında Merve Erbilgiç tarafından kuruldu. Erbilgiç, yayınevini “çağdaş illüstrasyon kültürünü yaymak, sanatçı ve toplum etkileşimini sağlamak amacıyla kurulmuş bağımsız bir platform” olarak tanımlıyor. Uzmanlığı resimli kitaplar olan, sanatçı kuruluşlu bir yayınevi niteliği taşıyan Shhhbooks, sanat değerine sahip ve sınırlı sayıdaki “yaşsız kitapları”, sanatçılar tarafından imzalanmış ve numaralandırılmış koleksiyon değeri olan eserleri okuyucularla buluşturuyor. Ayrıca dünyanın her yerinden sanatçıların orijinal ve limitli sayıdaki işlerine ulaşım şansı veriyor.

Kendini yalnızca kitap basımıyla sınırlandırmayan yayınevi, Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların çocuk ve yetişkinlere vereceği atölye ve seminerlerle de sanatseverleri bir araya getiriyor. Türkiye’deki yayınevlerinin çağdaş illüstrasyona yönelik farkındalık düzeylerinin artmasını ve sektörün gelişiminin desteklenmesini hedef ediniyor. Şimdilerde ise çocuk-gençlik kitapları, şiir kitapları ve fantastik edebiyattan oluşan bir portföy oluşturma aşamasında.

https://shhhbooks.com/

 

  • Burun – Nikolay Gogol

    Gogol’un hicivli öyküsü Burun, Merve Erbilgiç’in illüstrasyonları ve Mine Şengel’in çevirisiyle ShhhBooks’tan yayımlandı. Bu özgün eserde Erbilgiç, Gogol anlatısına hayli yenilikçi ve cesur bir bakış açısıyla yaklaşıyor.