1927 yılında Remzi Bengi tarafından kitap dükkânı olarak kurulan Remzi Kitabevi, 1929’da yayınevi olarak faaliyet göstermeye başladı. Yayımladığı ilk kitap, Ömer Seyfettin’in “Yüksek Ökçeler” i oldu. Bu yayınevinin gelişmesine, Hüseyin Cahit Yalçın ve Hasan Âli Yücel büyük destek verdi.

Edebiyat, dünya klasikleri, felsefe, sanat, deneme, anı, bestseller, iş, yemek, psikoloji, kişisel gelişim ve toplumu konu edinen eserlerin yanı sıra çocuk kitapları da bastı. Hem yerli hem de yabancı roman ve öyküleri okuyucularıyla buluşturan Remzi Kitabevi, eğitime destek vermek amacıyla 1950 yılında ilk defa okul kitabını yayına soktu.

Nâzım Hikmet, Hasan Âli Yücel, Halide Edip Adıvar, Sabahattin Ali, Kemal Tahir, Orhan Kemal’in dışında Lev Nikolayeviç Tolstoy, George Orwell ve Stefan Zweig gibi birçok yazara raflarında yer verdi.

Remzi Kitabevi 1937 senesinde Mustafa Nihat Özön yönetiminde “Dünya Muharrirlerinden Tercümeler Serisi” adında dizi basmaya başladı ve bu dizide 250 civarında kitap yayımladı. Türkiye Cumhuriyeti ilan edildikten sonra, Latin alfabesine geçilmesiyle birlikte dünya yazarlarından çeviri dizisi oluşturarak batı klasiklerini Türkçeye çeviren ilk yayınevi oldu. Remzi Bengi, bu dizinin bir baskısını da Mustafa Kemal Atatürk’e gönderdi. Buna karşılık Atatürk’ten bir teşekkür ve tebrik mektubu aldı. Atatürk, bu diziyi, büyük bir kültür hizmeti olarak gördü ve bu yola devam etmelerini istedi.

Okuyucularıyla doğrudan buluşmak için 1994 yılından itibaren mağaza sayısını çoğaltan Remzi Kitabevi; kuruluşundan bu yana farklı başlıklarda 4000’den fazla kitap yayımladı. Senede, 50’ye yakın ilk baskı, 200’ün üzerinde de tekrar baskılar yayımlayabilme kapasitesine ulaştı.

Remzi Kitabevi, amacını, kaliteli ve yararlı kitaplar basmak olarak belirlerken; yazarlarına da her açıdan güven vermeyi ilke edindi.

www.remzi.com.tr

  • İçimizdeki Çocuk – Doğan Cüceloğlu

    Dünyaya daha mutlu, daha hoşgörülü ve daha hayat dolu bakabilmek için önce içimizdeki çocuğu tanımalı ve onun sesine kulak vermeliyiz. Doğan Cüceloğlu’nun kaleme aldığı ve 1992 yılında Remzi Kitabevi etiketiyle ilk baskısını yapan İçimizdeki Çocuk, günümüzde yetmiş birinci baskısı ile iç dünyasını tanımak isteyen okurlara rehber olmaya devam ediyor.

  • Muazzam Muazzez – Sedef Kabaş

    Geçtiğimiz aylarda Remzi Kitabevi etiketiyle raflarda yerini alan Muazzam Muazzez – 110 Yaşın Sırları ve Hayata Dair Tavsiyeler Sedef Kabaş’ın dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ile yaptığı söyleşilerden oluşuyor. Ben kitabı hayranlıkla, imrenerek okudum. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

  • Şiddetsiz İletişim – Marshall Rosenberg

    Şiddetsiz iletişim yolculuğu “yaşam boyu sürecek bir kendine şefkat ve karşındakini anlama süreci” olarak tanımlanıyor. Buradan yola çıkarak şiddetsiz iletişimin erişilecek nihai bir noktadan ziyade, yolculuk hâli olduğu rahatlıkla söylenebilir. Peki, niyet edilen bu yolculuğun güzergâhı ve durakları nedir? Merak ediyorsanız Remzi Kitapevinden çıkan Şiddetsiz İletişim kitabının yazarı Marshall Rosenberg’e kulak verelim.