Yeni Gelen – David Almond

Düzenleyen: Nurçin Metingil

Begüm Saracel

David Almond’ın kalemi ve Marta Altés’in çizimleriyle hayat bulan Yeni Gelen, sınıfa yeni gelen ve farklı olarak işaret edilen George’un hikâyesini; arkadaşlık, özgürlük, bilim gibi kavramlarla ele alarak Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 29 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Farklılıkların gücünü vurgulayan ve monoton bir rutine kavuşmuş bazı kavramlara hareketlilik kazandıran Yeni Gelen, sert ve gizemli bir yapıya sahip olan George’un hikâyesini anlatıyor. Tuhaf biri olduğu konusunda hemfikir olunsa da yeni geldiği sınıfta kendine arkadaş edinmeyi başarıyor George. Tüm o tuhaf hallerine rağmen -hatta belki de bu sayede- bir grup sınıf arkadaşının sevgisini kazanıp eğlenceli bir gün geçirmek için aralarına katılıyor. Ancak bir şekilde George ile ilgili bazı gerçekler su yüzüne çıkmaya başlıyor. Kendilerinden biri gibi gördükleri George’un yardıma ihtiyacı olduğunu anladıklarında macera başlıyor.

“Kitapların derli toplu ve mükemmel gibi görünen yapısından benim yazdıklarımın da mükemmel olduğu kanısına varmayın. Bu sadece bir numara. Zira onlar pek de mükemmel olmayan bir kafadan çıktılar.” diyor David Almond insanları yazmaya cesaretlendirmek için. Ancak Yeni Gelen‘de akran zorbalığına, sevginin gücüne, özgürlük anlayışına ve bilime nasıl çarpıcı bir perspektifle yaklaştığını görünce bu söylediklerine inanmakta zorlanacaksınız. Küçük bir detayla, tek bir satırla derin düşünceleri çağıran kalemini George’un sıradan bir okula varışıyla başlayan bu Yeni Gelen hikâyesinde de görmek mümkün.

Anlatıcı olarak seçilen Daniel, ilk sahnede çok derli toplu, çok solgun, tepkisiz ve ifadesiz olarak tasvir ediyor George’u. Daha sonra annesine George’un tuhaf olduğunu düşünüp düşünmediğini sorduğunda da onun farklı olarak işaret edildiğini görmek mümkün. Annenin cevabı ise Almond’ın basit ama etkili diline “mükemmel” bir örnek.

Arka kapaktan

Yeni dünyanın çocuklarına hazır mıyız?

İngiliz edebiyatının çok ödüllü usta yazarı David Almond, etkileyici romanında okuru, sınıfa yeni gelen ve her anlamda diğerlerinden “farklı” bir çocukla tanıştırıyor. Yaşama dair temel sorular soruyor; insanın içgüdülerini, hayatı dolu dolu yaşamayı ve sevginin önemini çocuk naifliğiyle anlatıyor. Marta Altés’in resimleriyle canlanan hikâye, arkadaşlık, özgürlük, bilim gibi kavramları sorguluyor; çocukları, geleceği çokboyutlu düşünmeye çağırıyor. Geleceğin çocuklarına, insanlığa ve yapay zekâ tartışmalarına “bir ihtimal daha var mı” dedirten bir ışık tutuyor.

Daniel ve arkadaşı Maksie, sınıfa yeni gelen George’u önce çok yadırgarlar. Ama sonra, her sözcüğün anlamını bilen, matematik işlemlerini hızla çözen bu tuhaf çocuğa yakınlık duyarlar. Daniel, onu çaya, hatta futbol oynamaya davet eder. İkili, George’un mesafeli ve sessiz halini, ona sürekli komutlar veren kadını ve gizemli minibüsün sırrını öğrenince hayrete düşer. Daniel, arkadaşlarıyla birlikte, George’a yardım etmek için harekete geçer…

David Almond kimdir?

David Almond, İngiltere’de 1951’de doğdu. Yetişkinler için yazdığı kitapların ardından, çocuk edebiyatında önemli eserler verdi. Garajdaki Giz ve Dünya Büyülü Bir Yer adlı kitapları ödüller kazandı ve sinemaya, operaya uyarlandı. Alevler Arasında adlı romanıyla savaş karşıtı mesajlar verdi. Ayrıca resimli çocuk kitapları da yazan Almond’ın eserleri kırktan fazla dile çevrildi ve dünya çapında Hans Christian Andersen Ödülü, Carnegie Madalyası, Michel L Printz Ödülü, Guardian Çocuk Edebiyatı Ödülü ve Whitbread Çocuk Kitabı Yılı gibi birçok büyük ödül kazandı. Şu sıralar çocukluğunun geçtiği kasabanın yakınında,  Newcastle-upon-Tyne’da yaşıyor.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Yeni Gelen
Kitabın Orijinal Adı: Brand New Boy
Yazar: David Almond
Resimleyen: Marta Altés
Çevirmen: Mine Kazmaoğlu
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Roman
Yaş Sınırı: 8-12 Yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 288 sayfa
Ebat: 12 X 18 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Yeni Gelen – David Almond”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products