Verimlilik Savaşları 2 – Hakan Cengiz

Yayınevi:

Düzenleyen: Setenay Vurdem

Begüm Saracel

Hakan Cengiz’in yazdığı Verimlilik Savaşları 2, önceki kitabında olduğu gibi örnek uygulamalarla yol göstererek “kaizen” kavramının derinine inmek ve Türkiye’deki firmalara rehberlik etmek için Optimist Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 3 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Kaizen kavramı, Japonca’da iş gücüne dayalı üretim anlamına gelen “kai” (değişim) ve “zen”(daha iyi) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor ve hedefi “sürekli iyileştirme” olan bir sistemi tarif ediyor. 2018 yılının haziran ayında Optimist Kitap’tan çıkan Verimlilik Savaşları’nın devam kitabı olan Verimlilik Savaşları 2, başarılı ve başarısız olmuş örnekler üzerinden firmaların nasıl bir yol izleyebileceğini anlatmaya devam ediyor.

Arka kapaktan

Kaizen tekniği ile kurduğumuz otomasyonlu montaj hatlarımızla hataları önleyip kayıpları azaltarak fire, ikinci kalite ürün, gereksiz stoklar, zaman kayıpları, gecikmeler gibi verimliliği etkileyen faktörleri en aza indirmiş olduk. Başarı ile uyguladıkları için Hakan Cengiz ve ekibine teşekkür ediyorum.” – Adnan Dalgakıran, Dalgakıran Kompresör Yönetim Kurulu Başkanı

Firmamıza ve ürünlerimize özel olarak tasarlanıp devreye alınan montaj hatlarımızla birlikte fabrikamız hayal ettiğimiz noktaya yaklaştı. Hatlarımızın devreye alınmasıyla birlikte 5 günde ulaştığımız üretim adetlerine aynı ekiple 2-3 günde ulaşır duruma geldik. Gerçekleştirdiğimiz bu yenilik rekabet ettiğimiz dev dünya firmalarını dahi etkileyecek duruma geldi.” – Abdullah Yılmaz ve Eyüp Yılmaz, Yılmaz Makine Firma Sahipleri

Erasys’le çalışmaya başladıktan sonra yeni nesil montaj hatlarımızın tasarım ve kurulumunu da içeren komple dönüşüm projemizi başarıyla hayata geçirdik. Yoğun katılımla tamamen sahada gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte hem verimliliğimiz ciddi oranda arttı hem de teslimat performansımızda büyük iyileşme oldu. Rekabetçiliğimize önemli katkılar sağladık.” – Beril İzgin ve Mizyal İzgin Hergül, NÜVE Firma Sahipleri

Çalışmalara nereden ve nasıl başlamalıyız? Ya da daha doğrusu, nereden ve nasıl başlamamalıyız? Hangi sırayla hangi aşamalardan geçmeliyiz ve bu aşamalarda yaşayacağımız zorluklar ve çözümleri nelerdir?

Kendi sektöründe ülkemizin lideri üç firmamızda bu aşamalarda yaşananlar, mücadeleler, zorluklar ve başarılar tüm detaylarıyla kitapta yer almaktadır.

Endüstri 4.0’dan önce üçüncü ve ikinci sanayi devrimleri yok mudur? İkinci sanayi devrimi akan bant sistemiyse, henüz bu sistemi olmayan fabrikalarımız nasıl Endüstri 4.0’dan bahsedebiliyor? Ülkemizin gerçek sanayi seviyesi nedir?

Bu çalışmaları gerçekten yapan firmalar neler kazanabiliyor? Ülkemizdeki Yalın Dönüşüm ve Kaizen çalışmaları neden başarısız oluyor? Başarılı görünenler gerçekten de başarılı mı, yoksa bir yanılsama mı?

Hakan Cengiz kimdir?

Üniversite eğitimini 1998 yılında ODTÜ Makine Mühendisliği’nde tamamladı. Mezuniyetinden hemen sonra 1998 yılında Mercedes–Benz Türk’te çalışma hayatına başladı. 2005 yılına kadar Mercedes–Benz Türk’te Teknik Planlama Bölümü’nde çalıştı. Mercedes–Benz Türk’ün Yalın Üretim çalışmalarına başladığı 1998 yılından 2005 yılına kadar yönettiği birçok Kaizen çalışmasında Japon, Alman, Amerikalı ve Fransız uzmanlarla çalıştı. Almanya’da farklı Kaizen çalışmaları gerçekleştirdi.

Erasys Mühendislik’i kurduğu 2009 yılından bu yana, 22 yıllık verimlilik, süreç iyileştirme, Yalın Üretim ve Kaizen konularındaki tecrübe ve uzmanlıklarını firmalara aktarmak amacıyla eğitim, uygulama ve proje desteği veriyor.

Tümosan, BMC, CMS, Dalgakıran Kompresör, Yılmaz Makine, Türk Traktör, Isuzu, Hisarlar, İhlas Ev Aletleri, Sinbo, Kumtel, Boyteks ve Boyçelik gibi farklı sektörlerde yer alan değişik büyüklükteki firmalarda bu kapsamda çalışmalar yapmıştır ve yapıyor.

Kaizen çalışmalarının ülke, şehir, sektör ve proseslerdeki insan faktörüne göre farklılıklar göstermesi gerektiği ve her çalışmanın yerel şartlara göre butik olması gerektiğine dair gelenekselden farklı bir yaklaşım sergilemektedir. Danışman değil, uygulamacıdır.

Diğer kitapları; Popülarite İhtiyacı ve Tüketim, Verimlilik Savaşları olarak sayılabilir.

Künye

Yayınevi: Optimist Kitap
Kitap Adı: Verimlilik Savaşları 2 – Yol Haritanız ve Çıkış Yollarınız
Yazar: Hakan Cengiz
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: İş kitabı
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 432 sayfa
Ebat: 14 X 21,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Verimlilik Savaşları 2 – Hakan Cengiz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products