Uçurum Kenarındaki Salıncaklar – Meliha Yıldız

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Düzenleyen: Setenay Vurdem

Başak Bingüler

Uçurum Kenarındaki Salıncaklar istismara maruz kalanların sesini, mağdurlarla yapılan röportajlarla bize duyuruyor. Kendisi de çocukluğunda istismara maruz kalmış ve yazarak kendi yaralarını olduğu gibi başkalarınınkini de sarmaya çalışan gazeteci- aktivist Meliha Yıldız’ın Uçurum Kenarındaki Salıncaklar kitabı, Destek Yayınları aracılığıyla okurlarla buluşuyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 4 Eylül 2023
Kategoriler:

İnceleme

Meliha Yıldız yaşadığı aile içi istismarı ilk kitabı olan Kutsal Tecrit’te anlatıyor. İkinci kitaba isim olarak Uçurum Kenarındaki Salıncaklar’ı seçen yazar, bu metaforla çocuk istismarının ciddiyetini vurgulamak, insanların duyarlılığını artırmak ve konuya daha fazla dikkat çekmek için son derece etkileyici bir seçim yapıyor. Benzer travmalar yaşayan insanların birlikte üstesinden gelebileceğini ve bunu yaparken de çocuk istismarı konusunda farkındalık yaratılarak istismarın engellenebileceğine dikkat çekiyor.

Arka kapak yazısı

Bu kitap, tabu denilerek sesleri boğulmaya çalışılan yüz binlerce aile içi cinsel istismar mağduru yetişkinin sesini duyurmak ve çocukların cinsel istismara maruz kalmasını önlemek için, bu alanda bir uzmanın da katkısıyla, mağdurlar tarafından hazırlanmış ilk kitaptır.

“Durdurabileceğimi düşünmediğim için çözüm olarak istismarı yaşadığım gecenin sabahı kalkıp, anneme şunu diyordum: anne ben on beş yaşındayım. Şimdi intihar etsem Allah beni affeder, cehenneme göndermez belki.”

“Sahra Çölü’ne giderken istasyonda şunu dedim: Ya kabul et ya da kendini bir trenin altına at! Gebersem burada, cesedimi gömerler kimsesizler mezarlığına. Ya kabullen yaşama bir kıyısından tutun ya da at şimdi şu an kendini trenin altına.”

“Çocukluk ve gençlik yıllarımda uyuyamadığım geceler uçurum kenarında bir salıncakta sallandığımı hayal ederdim. Her an uçurumdan düşecek olma korkusu, beni sakinleştirirdi. Salıncak, hayatla ölüm arasında bir sarkaç gibiydi. Hayatımı, acımı bastıracak yeni acılar için, hep uçurum kenarlarına kurdum.”

Meliha Yıldız kimdir?

1975’te, cinsel istismar da dahil, birçok istismar ve ihmalin yaşandığı bir evde doğdu. Kırk dört yaşına geldiğinde, bir videoyla yaşadığı cinsel istismarı anlattı. Bu, onun için mağdurluktan aktivistliğe giden yolculuğun başlangıcı oldu. Türkiye’de, aile içi cinsel istismarın “mağdur” tarafından anlatıldığı ilk kitap olan Kutsal Tecrit, 2021 yılında yayımlandı. Artı Gerçek’te köşe yazarı olarak çocuğun cinsel istismarı üzerine yazmaya devam ediyor.

Künye

Yayınevi: Destek Yayınları
Kitap Adı: Uçurum Kenarındaki Salıncaklar – Çocuklarda Cinsel İstismar Vakaları
Yazar: Meliha Yıldız
Dil: Türkçe
Tür: Araştırma
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 168 Sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Uçurum Kenarındaki Salıncaklar – Meliha Yıldız”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products