Tornado – Betsy Byars

Kitap Yazarı:

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Webmaster

Yurt dışında bilinen ve sevilen bir çocuk kitabı yazarı olan Betsy Byars’ın Aslı Sabuncu tarafından Türkçe’ye çevrilen ilk kitabı Tornado, Beyaz Balina Yayınları’ndan çıktı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2022
Kategoriler:

İnceleme

Amerikalı ödüllü yazar Betsy Byars’ın 92 yıllık ömründe çocuklar için kaleme aldığı onlarca resimli kitap arasında en sevilenlerden biri olan Tornado, temelde küçük bir çocukla bir köpeğin dostluk hikâyesini anlatıyor.

Arka kapaktan

Batıda uzun, kapkara bir hortum taşıyan huni bulutu belirdi. Bunu gören büyükanne, çocuklar ve anneleri, çiftlik çalışanı Pete ile birlikte sığınağa koştular. Tornado dışarıda bütün şiddetiyle devam ederken Pete, sığınakta anılarını anlatmaya başladı. Korku içindeki çocukları sakinleştirmeye çalışıyordu. Çocukken Pete’in hayatına, olağanüstü bir köpek girmişti. Bir tornadoyla savrularak gelen köpek ile Pete arasında zamanla özel bir bağ kurulmuştu. Pete, Tornado adını verdiği köpeğiyle ilgili anılarını anlatırken çocuklar, korkularını unuttular.

Tornado, Newbery Ödülü bulunan Betsy Byars’tan şaşırtan, duygulandıran, eğlenceli bir kitap.

Betsy Byars kimdir?

Betsy Cromer Byars, 7 Ağustos 1928’de Charlotte, Kuzey Karolina’da dünyaya geldi.  Çocukluğu Büyük Buhran döneminde geçen Betsy, 1948’e kadar Greenville, Güney Carolina’daki Furman Üniversitesi’ne devam etti, ardından 1950’de İngilizce lisans derecesi ile mezun olduğu Charlotte’daki Queens College’a transfer oldu. Mezun olduktan sonra, tanışıp evlendiği mühendislik profesörü eşi Edward Ford Byars gün boyunca çalışmalarıyla meşgulken, Betsy dergiler için yazmaya başladı. Çalışmaları sonunda The Saturday Evening Post, Look, Everywoman’s Magazine ve TV Guide’da yer aldı. İlk romanı Clementine 1962’de yayımlandı.

KÜNYE
Yayınevi:  Beyaz Balina Yayınları
Yazar: Betsy Byars
Orijinal Dili: İngilizce
Çeviren: Aslı Sabuncu
Dizi: Dünya Edebiyatı     
Tür: Çocuk ve Gençlik
Sayfa Sayısı: 48
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
İlk Baskı: 1996
Baskı: Mayıs 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Tornado – Betsy Byars”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products