Sonsuzluğu Tanıyan Adam – Robert Kanigel

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Webmaster

Dâhi matematikçi Ramanujan’ın gerçek hayat hikâyesini, Yeşim Öksüzoğlu’nun çevirisiyle anlatan Sonsuzluğu Tanıyan Adam kitabı Epsilon logosuyla raflarda yerini aldı. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 8 Ağustos 2022
Kategoriler:

İnceleme

1887’de Hindistan’ın güneyinde doğan ve Brahman bir ailede büyüyen, spiritüalizmle rasyonellik arasında salınıp duran Srinivasa Aiyangar Ramanujan’ın hayatı, anlamaya ve anlatmaya değer, sıra dışı bir matematikçinin gerçek hikâyesi… Amerikalı biyografi ve bilim yazarı Robert Kanigel, 1991 yılında kaleme aldığı Sonsuzluğu Tanıyan Adam – Dâhi Matematikçi Ramanujan’ın Öyküsü kitabında büyük bir başarısızlıktan doğan bu olağanüstü başarının hikâyesini kaleme almış.

Filmlere konu olan dâhi

Hintli matematikçi Srinivasa Aiyangar Ramanujan’ın sıra dışı hikâyesinde, büyük matematikçilerin hayatlarındaki alışılageldik örüntülerden farklı şeyler bulacaksınız. Örneğin matematik, onun hayattaki en büyük başarısızlığı. Ancak bu başarısızlık zamanla ona en keskin başarıları getiriyor. Sayılara çocukluğundan beri masallarını dinlediği tanrılara inanır gibi inanan Ramanujan’ın kısa ama şaşırtıcı yaşamı, bu dehanın kişiliğine yakışacak şiirsel bir üslupla ve Robert Kanigel’in yetkin anlatısıyla okuyucuyla buluşuyor. Bu ilham verici yaşamı pekiştirmek isterseniz kitapla birlikte 2016 senesinde vizyona giren Dev Patel ve Jeremy Irons’ın başrollerini paylaştığı Sonsuzluk Teorisi (The Man Who Knew Infinity) filmini de izleyebilirsiniz.

Ne dediler?

“Ramanujan’ın hayatını her okuduğumda etkileniyorum. Beyninin derinliklerini bizlere hissettirebilecek bir makine olmasını isterdim.” – Ekonomist, Akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Robert Kanigel kimdir?

Amerikalı biyografi ve bilim yazarı olan ve 7 kitaba, 400’den fazla makaleye imza atmış Kanigel, Makine Mühendisliği lisansını tamamladıktan ve bir süre mesleğini icra ettikten sonra, kariyerine bağımsız yazar olarak devam etti. 1970’lerden beri bilim ve bilim insanları hakkında yazdı. Makaleleri The New York Times, New York Times Book Review, Washington Post ve Psychology Today gibi pek çok önemli yayında yer aldı. Kaleme aldığı biyografi eserleriyle MIT, Financial Times ve Los Angeles Times gibi önemli kurum ve yayınlar tarafından pek çok ödüle layık görüldü.

KÜNYE
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Yazar: Robert Kanigel       
Orijinal Adı: The Man Who Knew Infinity
Çevirmen: Yeşim Öksüzoğlu    
Dizi: Kurgu Dışı     
Tür: Biyografi
Sayfa Sayısı: 536
Ebat: 13.5 x 21 cm
TR Baskı: Mayıs 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Sonsuzluğu Tanıyan Adam – Robert Kanigel”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products