Sığınak – Sandra Le Guen

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Sandra Le Guen’in; dostluğun ve arkadaşlığın, hayallerin ve sevginin insana acı veren zor zamanlarda bile en güzel sığınak olduğunu büyük küçük demeden herkese hatırlatan resimli öykü kitabı Sığınak, Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Sanatçı Stéphane Nicolet’in desenlerinin  Sandra Le Guen’in kelimeleriyle buluştuğu bu resimli öykü kitabında yazar, sevginin dilinin ve renginin olmadığını; iyiliği ve umudu duyumsatan, herkese iyi gelecek duyguları hatırlatıyor. Aynı zamanda farklı coğrafyalarda doğup büyüyen, farklı kültürlerden gelen ve birbirinden farklı dilleri konuşan iki çocuk ekseninde,  aslında birbirinden farklı şartlara sahip olan herkesin aynı gökyüzü altında nasıl da eşit olabileceğini anlatıyor tüm insanlığa.

Herkesin kendince bir sığınağı vardır; bu hikâyenin kendileri küçük ama kalpleri büyük iki kahramanının sığınağı ise uçsuz bucaksız bir gökyüzü, arkadaşlık, dostluk…

Arkadaşlar ve hayaller, en güvenli sığınağımız…

Çağdaş Fransız çocuk edebiyatının üretken yazarlarından Sandra Le Guen’in duygu dolu hikâyesi, ünlü sanatçı Stéphane Nicolet’nin desenleriyle renkleniyor. Hayallerin ve sevginin sınır tanımadığını gösteren kitap, aynı dili konuşamayan, bambaşka kültürlerden iki çocuğun arkadaşlığını anlatıyor. Savaştan kaçan göçmenlerin yaşadıklarını, gökyüzünün altında insanların nasıl eşitlendiğini tüm naifliğiyle resmediyor. En güvenli sığınağın dostluk olduğunu, anlaşmak için bazen işaretlerin bile yeteceğini hatırlatan, empatiyi yücelten, duru ve sıcacık bir öykü.

Natali, okula yeni gelen Leyla’nın gökyüzüne bakıp durduğunu fark eder. Aynı dili konuşamayan çocuklar, bulutlarla, yıldızlarla, işaretlerle, resimlerle anlaşmanın yolunu bulurlar. Birlikte, sınırları olmayan, uçsuz bucaksız göğü seyredip yeni oyunlar keşfederler. Kelebek ağlarına takılan yıldızlara isim verdikleri sevinçli anlarda, gelecek hayallerine dalarlar.

Sandra Le Guen kimdir?

1977’de Fransa’nın batısında Rennes şehrinde doğan Sandra Le Guen (Sandra Lögen), okumayı çok seven bir çocuktu. Modern Edebiyat alanında yüksek lisans yaptı. Gazeteci olarak çalışmaya başladıysa da çocuklar için enerjik, eğlenceli, şiirsel hikâyeler yazmaya yöneldi. Kitaplarını nasıl yazdığıyla ilgili bir fotoğraf sergisi düzenleyen Le Guen, Les petites étapes de ma grande vie (Büyük Hayatımın Küçük Adımları, 2020-2021) dizisiyle tanınıyor. Kitapları arasında, Taxi-Baleine (Taksi-Balina, 2019), Mon chien est une princesse (Köpeğim Bir Prenses, 2020) ve L’ennemi juré (Ezeli Düşman, 2021) yer alıyor. Çeşitli yaratıcı atölyeler de yürüten Le Guen, 2023’te Türkçe’ye kazandırılan ilk kitabı Sığınak’ta (2019) dilin sınırlarını aşarak birbirine sığınan iki çocuğun öyküsünü anlatıyor. Yazar, doğduğu kentte yaşamayı sürdürüyor.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Sığınak
Yazar: Sandra Le Guen
Resimleyen: Stéphane Nicolet’
Çevirmen: Şafak Tahmaz
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Resimli Öykü Kitabı
Yaş Sınırı: 3-8 Yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 32 sayfa
Ebat: 18 x 26 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Sığınak – Sandra Le Guen”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products