Semtin Gerçek Sahipleri – Banu Akeloğlu

Yayınevi:

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Banu Akeloğlu’nun kaleme aldığı çocuk polisiye ve macera kitabı Semtin Gerçek Sahipleri; geliri, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremden etkilenen depremzedelere bağışlanmak üzere Mythos Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Yaşanılan felaketin en çok çocukları etkilediği günlerden geçtiğimiz bu süreçte, onlar için ne yapılsa yeterli olamayacağını belirten Akeloğlu, Semtin Gerçek Sahipleri’nde hepimizin çocukluğundan aşina olduğu mahalle kültürü ve gelişen teknolojiyle birlikte değişen oyun kavramlarını bir araya getiriyor.

Kitap için ne dediler?

Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Tamer Çelik tarafından yazılan ön sözde:

“Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, çocukların fiziksel aktivitelerinin kısıtlandığını ve akabinde mental motor becerilerinin sağlıklı gelişemediğini görüyoruz.

Beyin gelişimi anne karnında başlar ve ilk nöronlar oluşur. Çocuk nörolojisi uzmanı olarak, ekrana bakma ve hareketsiz kalma sürelerinin uzamasının, miniklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediğini söyleyebilirim.

Sağlıklı bir beyin gelişimi için çocukların doğru beslenmeleri, amaca uygun oyuncak seçimleri ve zekâyı körelten objelerden uzak tutulmaları gerekmektedir.

Çocukların farklı deneyimler yaşamalarını sağlamak, yeteneklerinin ve ilgilerinin doğru yönlendirilmesi, duygusal ihtiyaçlarına yerinde cevap verilmesi gibi önemli hususlara dikkat edilmesi lazım.

Eski zamanlarda olduğu gibi çocukların mahalle aralarında ya da sokaklarda oynadıkları oyunlar  artık maalesef mazide kaldı. Bu kitapta yazar, teknolojinin gelişimiyle birlikte çocukların değişen oyun kavramlarıyla, eski zamanlardan kalan mahalle arkadaşlığı kavramını harmanlayıp bizlere keyifli bir macera kitabı sunuyor.”

Oyuncu, yazar Ayşe Erbulak ise kitabın arka kapak yazısında şunları belirtiyor:

“Teknolojiyi çok seven ve çok iyi kullanan biri olmama rağmen hâlâ romanları kitaptan, alışverişi yerinden kendim yapıyorum.

Mahallede seksek oynamış, yağ ve bal satmış, duvarlara oturup arkadaşlarıyla çekirdek çitlemiş bir çocuk olarak günümüz çocuklarının en çok buna ihtiyaç duyduğuna inanıyorum.

Teknolojiyi de çok yakından takip ettiğim için Banu Akeloğlu’nun bu sentezi yakaladığını görüyorum.

Gözden kaçırmayın.”

Banu Akeloğlu kimdir?

Banu Akeloğlu 2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Akeloğlu; Adana, Kıbrıs ve İstanbul’da otomotiv sektöründe farklı firmalarda yöneticilik yaptı. Bunun yanı sıra eğitim koçluğu, biyometrik yüz okuma ve profil tanımlama konularında Haliç Üniversitesi’nden uzmanlık aldı.

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği yönetim kurulu üyesi olan Banu Akeloğlu, bir kız çocuğu annesidir. Mini Mini Cinayetler serisi adı altında, polisiye öyküleriyle Podcastler üretmenin yanı sıra, bir gazetede köşe yazarlığı yapıyor.

Künye

Kitap Adı: Semtin Gerçek Shipleri
Yayınevi: Mythos Kitap
Yazar: Banu Akeloğlu
Orijinal Dil: Türkçe
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Polisiye – Macera
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 101 sayfa
Ebat: 13 x 20 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Semtin Gerçek Sahipleri – Banu Akeloğlu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products