Saray Oyunları – Mario Puzo

Yayınevi:

Düzenleyen: Dilek Aygün

Begüm Saracel

İtalyan asıllı Amerikalı yazar ve senarist Mario Puzo’nun Beyaz Saray’da Kennedy hanedanlığı etrafında geçen siyasi- politik türde kaleme aldığı romanı Saray Oyunları, Selvin Kayahan çevirisiyle ve E Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Publisher Weekly’de çıkan yazıda Saray Oyunları’ndan oldukça övgüyle söz ediliyor:

The Godfather‘ın yazarının son kitabı kesin bir başarı, Paskalya Pazarı’nda Papa’ya düzenlenen ve Sherhaben sultanının sarayından Beyaz Saray’a dünyanın dört bir yanındaki güç odaklarını sarsacak bir terör suikastıyla başlayan siyasi bir roman.”

“Genç Amerikalıların rastgele şiddet eylemleri (Örneğin, Manhattan’a bir mini atom bombası yerleştiren naif MIT bilim adamları.) tehlikeleri canlandırıyor ve çoğaltıyor. Erkek güç hiyerarşisi içinde, başkan yardımcısı Helen Du Pray gibi yetenekli kadınlar hamlelerini hesaplar. Zeki karakterler ve Puzo’nun kötülüğün paradokslarına dair zekice analizleri, birinci sınıf bir gerilim olayını patlatıyor.”

Arka kapaktan

Amerika tarihinin en ünlü ailelerinden Kennedy’lerin son siyasi figürü Francis Xavier Kennedy yeni bir “sosyal sözleşme” vaadiyle ABD başkanı seçilir. Sosyal güvenlik yasalarını ülkenin dev şirketlerinin vergileriyle finanse eder. Bu politika kendisine çok kısa zamanda, siyasi açıdan ölümcül düşmanlar yaratır.

Paskalya Günü Roma’da Papa’ya gerçekleştirilen suikast ve Kennedy’nin kızının bindiği uçağın kaçırılmasıyla başlayan olağan dışı olaylar, New York’a bir nükleer saldırı tehdidiyle devam eder. Başkan’ın aldığı radikal kararlar, Amerika’nın en zenginlerinin oluşturduğu Sokrates Kulübü’nün güdümündeki kongreyi harekete geçirir. Beyaz Saray’la kongre arasında zorlu bir satranç maçı başlamıştır.

Mario Puzo, diğer kitaplarından farklı zeminlerde irdelediği “suç” ve “güç” temalarını, bu kez, yasal sınırları zorlayan, otoriterleşen politikacılar ve güce dönüşmüş sınırsız zenginlikleriyle Kongre’yi kurgulayan iş dünyası üzerinden Amerikan siyasetine taşıyor.

Mario Puzo kimdir?

Mario Puzo, (1920 – 1999) İki Oscar (The Godfather I-II) ve bir Altın Küre ödülüne sahip İtalyan asıllı Amerikalı yazar ve senarist. Özellikle The Godfather (Baba) adlı romanı ve filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri tarihine damgasını vurmuştur.

Fakir bir Napoli’li göçmen ailenin oğlu olarak New York’ta doğan Puzo’nun II. Dünya Savaşı’nın ardından 1950’de ilk öyküsü The Last Christmas (Son Yılbaşı) ve 1955’te ilk romanı The Dark Arena (Karanlık Arena) yayımlanır. Çok iyi eleştiriler almasına rağmen maddi olarak rahatlık sağlamadı ve yazdığı kitaplar geniş kitlelere ulaşamadı. Mario Puzo 1969 yılında The Godfather‘ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdığında yıldızı parladı ve kitap tüm Amerika ve dünyada bestseller oldu. 1972’de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu yeniden uyarlayarak The Godfather I‘i yazdı. (Bu arada senaryo yazımına dair kitaplar da okumuştu.) Tüm dünya üzerinde etki yaratan film Hollywood’un son yıllarda çizdiği kötü imajı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo devam bölümleri The Godfather II ve III‘te de ustalık işi çıkararak servetini artırdı. Superman ve Superman II filmlerinin senaryolaştırılmasına katkıda bulundu. 1999’da New York’ta evinde kalp krizinden ölmeden önce The Godfather Bölüm IV üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Ölümüyle proje iptal edildi.

Yazarın son kitabı Aile, ölümünden sonra kız arkadaşı tarafından tamamlanmıştır (2002).

Künye

Yayınevi: E Yayınları
Kitap Adı: Saray Oyunları
Kitabın Orijinal Adı: The Fourth K.
Yazar: Mario Puzo
Çevirmen: Selvin Kayahan
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu
Tür: Siyasi/Politik Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 432
Ebat: 13.5 x 19.5 cm

Not: Mario Puzo’nun Saray Oyunları adlı romanı 1991 yılında İnkılâp Yayınevi tarafından “Dördüncü K” adıyla yayımlanmıştır.

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Saray Oyunları – Mario Puzo”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products