Resimdeki Kadın – Catherine McCormack

Yayınevi:

Düzenleyen: Betül Özden

Begüm Saracel

“Kadın kimdir?” sorusundan yola çıkarak kadının gerçek benliğini ortaya çıkarmayı amaçlayan Catherine McCormack’in Resimdeki Kadın kitabı, Düşbaz Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 24 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Sanat tarihçisi, bağımsız küratör ve yazar Catherine McCormack, Resimdeki Kadın – Kadınlar, Sanat ve Bakışın Gücü kitabında kadını tüm etiketlerinden sıyırıp merkeze alıyor. Kadına dair tarih boyunca inşa edilmiş kalıpları yıkmaya çalışan McCormack, kadının, ona yapıştırılan etiketlerden çok, gerçek benliğiyle kabullenilmesi gereken bir varlık olduğunun altını çiziyor.

Catherine McCormack, kadının sanat maskesi altında gizlenerek nasıl bir görsel şölene ve imgeye dönüştürüldüğünü, kadını bastırıp yok etmek için sanatın nasıl kullandığını çarpıcı hikâyeler, anekdotlar ve kişisel görüşleriyle kaleme alıyor.

Berthe Morisot, Judy Chicago, Kara Walker ve Beyoncé gibi çeşitli kadın sanatçının çalışmalarını inceleyerek estetik bulduğumuz imgelere farklı bir bakış açısı sunan McCormack, Resimdeki Kadın’da şimdiye dek bize dayatılan ve günlük hayatımızda normalleştirilmesi sağlanan kadın imgesini yıkmaya çalışıyor.

Resimdeki Kadın – Kadınlar, Sanat ve Bakışın Gücü tüm kadınlara adanan ve farklı bakış açılarıyla okuruna gerçeğin ne olduğunu sorgulatan bir kitap.

Arka kapaktan

“McCormack’in de yazdığı gibi kadın düşmanlığı o denli içimize

işlemiş ki varlığını fark etmek imkânsız hale gelmiş. Resimdeki Kadın,

gözlerimizin açılmasını sağlayacak.”

Jessica Ferri, Silent Cities’in [Sessiz Şehirler] yazarı

Kimdir “kadın”? Kadın Venüs’tür, “anne”dir, “bakire”dir; “canavar”dır,

“cadı”dır, “femme fatale”dır, yani “felaketin ta kendisi”dir. Hepsinden

öte, kadın bakılacak bir “imge”dir.”

Tarih boyunca dehşet, şiddet, istismar, kadın düşmanlığı, eril bakış ve ataerkinin inşa ettiği kalıplar sanatın maskesine gizlenerek görsel bir şölene dönüştürülmüş; telefon ekranlarında, sosyal medya paylaşımlarında; her türlü tüketim ürününün üstünde; herkesin erişebildiği dizi ve filmlerde; tarihimize ev sahipliği yapan müzelerde, meydanlarda, hatta evimizin duvarlarında sinsice yerini almıştır.

Sanat tarihi profesörü Catherine McCormack, Resimdeki Kadın’da sanat kisvesi altında gözümüzün nasıl boyandığını, eril bakışın kadın imgesini nasıl şekillendirdiğini ve günlük hayatımıza yerleştirip normalleştirdiğini anlatır. Titian, Botticelli ve Picasso’nun eserleri gibi çok sevdiğimiz imgelerin aslında nasıl dehşet verici anlamlar taşıdığını, ataerkinin kadın deneyimini ve “öteki” olanı bastırıp yok etmek için sanatı nasıl kullandığını çarpıcı hikâyeler, anekdotlar ve kişisel görüşleriyle kaleme alır.

Resimdeki Kadın’da McCormack, Berthe Morisot, Judy Chicago, Kara Walker’dan Beyoncé’ye uzanan çeşitli kadın sanatçının çalışmalarını inceleyerek estetik bulduğumuz imgelere dair farklı bir bakış açısı sunar bize; inşa ettiğimiz kalıpları yıkıp kadını (veya insanı) gerçek benliğiyle kabullenmemiz gerektiğini fark etmemizi sağlar.

Catherine McCormack kimdir?

Catherine McCormack sanat tarihçisi, yazar ve bağımsız küratördür. Doktorasını University College London’da tamamlayan McCormack, bu kurumda öğretim üyesi olarak çalıştı. Şu anda Sotheby Sanat Enstitüsü’nde danışman öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup burada “Kadın ve Sanat” başlıklı eğitim programı düzenledi. Yazılı çalışmaları uluslararası sergi katalogları ve akademik dergilerin yanı sıra The Architectural Review ve Harper’s Bazaar’da yayımlandı. McCormack ayrıca eğitimci unvanıyla Londra’nın büyük müzelerinde dersler verdi ve konuşmalar yaptı.

Künye

Yayınevi: Düşbaz Kitaplar
Kitap Adı: Resimdeki Kadın – Kadınlar, Sanat ve Bakışın Gücü
Kitabın Orijinal Adı: Women in the Picture: Women, Art and the Power of Looking
Yazar: Catherine McCormack
Çevirmen: Tuğçe Kılıç
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Sanat Tarihi
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 208 sayfa
Ebat: 13.5 x 21.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Resimdeki Kadın – Catherine McCormack”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products