Olay – Slavoj Zizek

Yayınevi:

Düzenleyen: Sanem Güven

Begüm Saracel

Çağımızın en önemli düşünürlerinden biri olan Slovak Zizek’in Olay kitabı, kendisine ait felsefe projesinin temel kavramlarını; Budizm, Psikanaliz ve Batı Felsefesi çerçevesinde ele alarak Monokl Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 6 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Zizek bu kitapta okurunu, benliğin olmamasından sorumlu bir benlik anlayışına doğru felsefi bir yolculuğa çıkarıyor.

Budist evren,  iki tür olaya izin verir: “Aydınlanma olayı”, ve “Benliğin var olup olmadığını tam olarak üstlenme olayı”.

Örneğin, Matsuo Basho’nun en iyi bilinen haiku’sunda, gelip geçici bir olayın benzersiz bir şekilde yakalanması söz konusudur:

Eski gölet…

Bir kurbağa atlar

Sıçrayarak

Önemli olan sıçrama olayıdır. Haiku’da idealleştirme yoktur, sadece yüceleştirme etkisi vardır, burada maddi bir eylem ne kadar “düşük” olursa olsun olayı doğurabilir, bu nedenle aynı olaya odaklanan bir haiku’nun çok daha kaba bir versiyonunu tahayyül etmek mümkündür. Başo’nun sıçrama motifinin yirminci yüzyıla ait bir varyasyonu şöyle düşünülebilir:

İçinde bayat su bulunan klozet…

üzerine oturuyorum

Sıçratıyoruz.

Slavoj Zizek kimdir?

Slavoj Zizek, 21 Mart 1949 yılında Slovenya’da dünyaya geldi. Marksist sosyolog, filozof ve kültür eleştirmenidir. Felsefe doktorasını Ljubljana’da alan Zizek, Paris Üniversitesi’nde Psikanaliz eğitimi gördü.

Halen Slavoj Zizek Sosyoloji Ljubljana üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor, bunun dışında başka üniversitelerde misafir profesör olarak ders veriyor.

Zizek mesleğinin başında Yugoslavya’nın politik ortamından etkilendi.

Takip eden yıllarda orduda görev aldı. Yazarın büyük bir sosyal kuramcı olarak anılmasında ilk kitabı The Sublime Object of Ideology etkili oldu. Zizek, çağdaş felsefenin önemli isimlerinden biridir.

Künye

Yayınevi: Monokl Yayınevi
Kitap Adı: Olay
Yazar: Slavoj Zizek
Çevirmen: Onur Gayretli
Dizi: Kurgu dışı
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 144 sayfa
Ebat: 14 x 20,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Olay – Slavoj Zizek”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products