Nandiya Ejderhası – Nandiya Maceraları 1 – Ekrem Altıntepe

Düzenleyen: Özlem Gökbel

Başak Bingüler

Dünyayı israftan kurtarmanın formülü bu romanda! Çocuklara sıfır atık farkındalığını kazandırmayı hedefleyen Ekrem Altıntepe imzalı fantastik gençlik romanı Nandiya Ejderhası Martı Yayınları’ndan çıkarak okurlarla buluştu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 2 Kasım 2022
Kategoriler:

İnceleme

İnsanlığı tehdit eden çevre sorunları ve iklim krizini çocuklar ne kadar anlayabilir? Hikâyeler çok acımasız ve karamsar olmadan sıfır atık ve geri dönüşüm hakkında nasıl yazılabilir? Yıllardır ekmek israfını önlemek için çalışan, Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Farkındalık Derneği (SAGEF) Başkanı Ekrem Altıntepe, ekolojik temaları 8 yaş ve üstü çocuklar için heyecan verici macera hikâyelerine dönüştürdü. Seri olarak planlanan eserin ilki Nandiya Ejderhası-Nandiya Maceraları 1 Ekrem Altıntepe’nin, çocuklara sıfır atık bilincini kazandırmak için kaleme aldığı ilk fantastik romanı.

Yazar Altıntepe, Nandiya Ejderhası isimli fantastik romanda, çocukları korkutmadan ya da çaresiz hissettirmeden bilgilendirip güçlendirmeyi hedefliyor. Altıntepe, küçük yaşta kazanılan farkındalıkların alışkanlığa, alışkanlıkların ise karaktere dönüştüğünü belirterek “Sıfır atık ve geri dönüşüm konularında mesafe almak istiyorsak işe çocuklardan başlamalıyız. Bu dünyayı kurtaracak olan ancak çocuklardır,” diyor.

Nandiya Savaşları

Nandiya Maceraları serisinde sıfır atık, geri dönüşüm ve iklim değişikliği maceraları “Nandiya” adındaki “Sıfır Atık Diyarı”nda geçiyor. Nandiya’da “sıfır atık-geri dönüşüm ve savurganlığın savaşı” yaşanıyor.  Bu diyarın baş kahramanları çocuklar. Çocuklara ejderhalar, palyaçolar ve diğer fantastik karakterler eşlik ediyor.

Kerem’in yaşamı, Ejderha Nan ile karşılaştığı an birden değişiyor. Yaşadığı bu inanılmaz olayı kısa zamanda en yakın arkadaşı Ecem’le paylaşıyor. İki arkadaş kendilerini bir anda ejderha Nan ile birlikte tuhaf bir serüvenin içinde buluyor.

Yaşadıkları inanılmaz maceralar sırasında Ejderha Nan’dan şaşırtıcı gerçekleri öğreniyorlar. Yolculuklarında, Kerem ile Ecem’i zorlu bir mücadele bekliyor çünkü sıfır atık ve yeniden değerlendirme karşıtı olan, dünyanın sonunu getirmek isteyen yaratıklarla mücadele etmek hiç de kolay değildir…

Ekrem Altıntepe kimdir?

1969 yılında Kütahya’nın Gediz ilçesinde doğan Altıntepe, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden 1995 yılında ayrılarak Cihan Haber Ajansı’nda gazetecilik mesleğine başladı. Bu sırada Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi’ni bitirdi. Cihan Haber Ajansı’nda editörlük ve yöneticilik yaparken ajansın çıkarmış olduğu yirmi çeşit derginin redakte ve tashih işlerini gerçekleştirdi. 2007 yılında ajanstan ayrılarak bir süreliğine www.tashih.com internet sitesinin yöneticisi olarak yayınevi ve yazarlara serbest editörlük hizmeti verdi. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin 2012 yılı ocak ayında yapılan kongresinde Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Eylül 2022’de kurulan Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Farkındalık Derneği’nin (SAGEF) Kurucu Başkanı olan Ekrem Altıntepe’nin bugüne kadar yayınlanmış Yalansız Şiirler ve Son Peygambere (a.s.m.) Övgüler (Derleme) adlı eserleri bulunuyor.

KÜNYE

Yayınevi: Martı Yayınları
Yazar: Ekrem Altıntepe
Dizi: Çocuk ve Gençlik
Tür: Fantastik / Bilim Kurgu
Sayfa Sayısı: 184
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
Yayın tarihi: Ekim 2022

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Nandiya Ejderhası – Nandiya Maceraları 1 – Ekrem Altıntepe”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products