Mira Her Şeyi Bilir – Luigi Ballerini

Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Sabuncu

Çağdaş İtalyan edebiyatının ödüllü yazarlarından Luigi Ballerini’nin kaleme aldığı son distopik romanı Mira Her Şeyi Bilir ON8 Kitap etiketiyle raflarda genç okurları bekliyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Eylül 2022
Kategoriler:

İnceleme

Kapımızdaki distopya: Yapay zekâ!

Yaşam; gözetleyen, izleyen, her sorunu çözen, her soruyu cevaplayan bir yapay zekânın, Mira’nın kontrolünde! Dijital ağlarla örülü “mükemmel” topluma ayak uydurmakta zorlanan dört gencin arkadaşlığı, aşkı sorgulayışları, onları özgürlüğe kavuşturacak bir başkaldırının kıvılcımını yakıyor. Kendilerine dayatılan sanal Rejim’e karşı çıkanlarla birlikte onlar da edebiyatın, kitapların gücüne tutunuyor… Çağdaş İtalyan edebiyatının ödüllü yazarlarından Luigi Ballerini, distopik romanında okuru, teknolojiyle biçimlenen karanlık bir yolculuğa çıkarıyor. Teknolojinin sınırlarını sorgulatan, hür irade ve özgürlük gibi kavramları çarpıcı örneklerle işleyen Ballerini, geleceğin dünyasından bir soru soruyor: Distopya ne kadar uzakta?

Vera bu duyguyu biliyordu, bir yalanı keşfedersin ama bir an için tekrar inanmak istersin. Çünkü daha rahattır, çünkü daha acısızdır, çünkü seni huzur içinde uyuduğuna inandırır; oysaki yalnızca uyuşturulmuşsundur. Gözler kapalı, ama rüya yoktur. Mesajı tekrar okudu, sonra gönülsüzce küçücük parçalara bölerek limonatanın içine attı. Ale’nin mesajını saklamayı ne kadar isterdi ama çok riskli olurdu. İz bırakamazlardı. Protokol gereği matarayı salladı ve iki numaralı kâğıdı aldı.”

Künye

Yayınevi: ON8 Kitap
Kitap Adı: Mira Her Şeyi Bilir
Kitabın Orijinal Adı: Myra sa tutto
Yazar: Luigi Ballerini
Çevirmen: Tülin Sadıkoğlu
Dil: Türkçe
Orijinal Dil: İtalyanca
Dizi: Kurgu
Tür: Gençlik
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 244 sayfa
Ebat: 13×19.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Mira Her Şeyi Bilir – Luigi Ballerini”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir