Mayısın Üçüncü Haftası – Melis Sena Yılmaz

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan, Melis Sena Yılmaz’ın çocuklar için yazdığı yeni romanı Mayısın Üçüncü Haftası, raflardaki yerini alırken okurları bu kez küçük bir ada şehrinde, gizem dolu ve soluk soluğa okuyacakları bir maceraya davet ediyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Küçük okuyucularımız Mayısın Üçüncü Haftası‘nda, Melis Sena Yılmaz’ın etkileyici anlatımı ve bu hikâyenin iki çocuk kahramanıyla birlikte, bir yandan Bozcaada’nın tarihî sokaklarında gezinirken bir yandan da gizemli bir tekerlemenin neden olduğu tuhaflıkların izini sürüyor. Adanın tarihî atmosferiyle ve sanatla harmanlanmış eğlenceli tarafıyla, dikkate almadığı karanlık bir tekerlemenin etkisi altında kalan kahramanımız hikâye ilerledikçe ada halkının bir parçası haline geliyor.

Severek okuyacağınız bu hikâyede yazar, hepimizin içinde yer kaplayan iyiyle kötü kavramının bitmek bilmeyen savaşını kendine has bir üslupla yorumlarken ön yargıların yıkıcılığını, hepimizin birbirimize ihtiyacı olduğunu da anımsatıyor.

Canavar efsaneleri, çocukluğun gizemi!

Hepimizin çocukken duyduğu, dinlediği bir canavar efsanesi vardır. Gerek efsanelerde gerekse gerçek hayatta karşımıza çıkan bu canavarlarla olan mücadelemizde, canavarlarla savaşanlar mı canavara dönüşürler yoksa bir canavara dönüşüp dönüşmeyeceğimiz bizim irademize mi bağlı?

Arka kapaktan

İlk romanı Aşağİstanbul’la çok sevilen Melis Sena Yılmaz, yeni kitabında yine soluksuz bir macera sunuyor. Gizemli bir tekerlemenin yol açtığı tuhaflıkların izini süren iki çocuk, kendilerini tekinsiz bir kaçışta buluverir. İçimizdeki iyiyle kötünün ezeli çatışmasını mizahi üslubuyla yorumlayan yazar, bazen bir canavara dönüşmemek için gösterilen çabayı ve arkadaşlığın gücünü neşeli bir dille anlatıyor. Bir sahafın raflarından kültür tarihimizin derinliklerine uzanan macera, felsefi göndermeleriyle etkileyici bir okuma olanağı sunuyor.

Antalya tatili planı suya düşen Cenk, yıllardır görmediği büyükhalasının Bozcaada’daki oteline gönderilir. Otelin sürprizli odalarını, ürpertici Bahçıvan Hüsnü’yü, güleç Aşçı Birol’u ve tuhaf Necla Hala’yı ilginç bulur. Ancak, daha ilk gün temizlik yapması istenince bozulur. Aklı fikri yüzmektedir. Hem de, adadaki gizemli tekerlemeye rağmen. Sahilde neye uğradığını şaşıran Cenk, yeni arkadaşı Büşra’nın da yardımıyla esrarengiz bodrumun, tepetaklak adamın ve batçık kuşlarının sırrını çözmeye çalışır…

Melis Sena Yılmaz kimdir?

1997’de Bursa’da doğdu. İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Çocuk oyununda senaristlik yaptı, çeşitli platformlarda öyküleri yayımlandı. Öğrencilik yıllarında çalıştığı Karaköy ve Şişhane semtlerinden etkilendi. Beyoğlu’nun sokaklarında yürürken aklına düşen, gerçeküstü bir dünyayı anlattığı ilk çocuk romanı Aşağİstanbul’u (2022) Bozcaada’daki gizemli bir macera izledi: Mayısın Üçüncü Haftası (2023). İstanbul’da yaşayan Melis Sena Yılmaz, gündüzleri sosyal bilimlerle, geceleri ise edebiyatla insanları anlamaya çalışıyor.

Künye

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı: Mayısın Üçüncü Haftası
Yazar: Melis Sena Yılmaz
Resimleyen: Zeynep Ertunç
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Roman
Yaş Sınırı: 10+ yaş
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 208 sayfa
Ebat: 12 x 18 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Mayısın Üçüncü Haftası – Melis Sena Yılmaz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products