Lokal – GIPI

Düzenleyen: Sinem Gülcan

Başak Bingüler

Sahte Alkışlarla Olağanüstü Anlar, Oğulların Diyarı, Bihikaye size kimi anımsattı? Ödüllü karikatürist, yazar ve yönetmen Gian Alfonso Pacinotti; namıdiğer GIPI, ünlü çizgi romanlarına bir yenisini ekliyor. Karakarga Yayınları, Sebla Kutsal’ın çevirisi ile okuyacağımız Lokal’i çizgi roman severlerle buluşturuyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Temmuz 2023
Kategoriler:

İnceleme

Çok yönlü İtalyan sanatçı Gian Alfonso Pacinotti’nin Karakarga Yayınlarından çıkan yepyeni kitabı Lokal, Sebla Kutsal’ın çevirisiyle yayımlandı. Karikatüristliğin yanı sıra, mesleki kimliğine film yapımcılığını da ekleyen GIPI, görünen o ki sinematografik bakış açısını çizgi romanlarına da yansıtmakta usta.

Bazen sadece siyah-beyaz grafik kullanan yazar, bu kitabında sulu boya teknikli maharetli çizimleri ile gençliğin içinden geçebileceği birçok duygu durumunu gözümüzde canlandırmamızı sağlıyor. Diyalogları bu atmosferde okurken başarıya odaklanma, toplumsal konularda yaşanan içsel çatışmalar ve aile ilişkilerinin gençlerin yaşamındaki etkilerinin içinde buluyoruz kendimizi.

GIPI, o kadar incelikli düşünüyor olmalı ki Appunti per una storia di guerra (Bir Savaş Hikâyesi için Notlar) isimli ünlü kitabı için şöyle söylüyor: “Kitabın İtalyanca versiyonunda köylerin isimleri İtalyanca, Fransızca versiyonunda ise Fransızca… Niyetim, insanlara aniden kendi evlerine gelen bir savaşın olasılıklarını düşündürmekti.” İnsan, bu hassasiyetteki bir sanatçının eserlerinde yer alan tüm detayları incelemek istiyor.

“Kendi yolunda ilerlemek” isteyenlere ışık tutabilecek bu kitabın karakterleri ise, kendilerini prova yaptıkları yere kilitleyecek kadar idealist dört rock müzisyeni. İstediklerini yapabilmek için beklenmedik olaylarla nasıl baş ettikleri ise okurlara sürpriz olsun.

Arka Kapaktan

İtalyan asıllı dünya çizgi roman starı GIPI, çizgi roman arenasında adından ilk kez söz edilmesine sebep olan Lokal ile huzurlarınızda.

Çizgi romanı, klasik İtalyan sineması estetiği ve kurgusuyla sunarken, avangard stili bizlere hiç yabancı gelmiyor. Yarattığı karakterler ve karakterlerin birbiriyle interaksiyonu sanatçının çizgi dünyasındaki hacminin sağlaması olarak duruyor.

Gian Alfonso Pacinotti Kimdir? 

Gian Alfonso Pacinotti (GIPI), 1963 yılında Pisa’da doğdu. Resim yaparak kariyer yolcuğuna çıkan GIPI; 1992’de Cuore, Blue, Il Clandestino gibi dergilere çizgi romanlar üretmeye başladı. Appunti per una storia di guerra isimli çizgi romanı (Coconino Press), 2005’te “En İyi Senaryo” dalında Goscinny Ödülü’nü kazandı; 2006’da Angoulême’de “En İyi Kitap” ilan edildi. Esterno Notte antolojisinin editörü ve La Repubblica gibi dergilerde illüstratör olan GIPI’nin, L’ultimo terrestre (2011), Smettere di fumare fumando (2012) ve Il ragazzo più felice del mondo (2018) isimli filmleri de mevcuttur.

Künye

Yayınevi: Karakarga Yayınları
Kitap Adı: Lokal
Kitabın Orijinal Adı: Le Local
Yazar ve Çizer: GIPI
Çevirmen: Sebla Kutsal
Orijinal Dil: İtalyanca
Tür: Çizgi Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 120 sayfa
Ebat: 16,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Lokal – GIPI”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products