Liderlik Becerilerinizi Geliştirin – John Eric Adair

Yayınevi:

Düzenleyen: Selen Şenker

Begüm Saracel

Dünyanın ilk liderlik çalışmaları profesörü olan John E. Adair’den liderlik yolunda kalıcı başarılar oluşturabileceğiniz bir cep rehber niteliğinde Liderlik Becerilerinizi Geliştirin kitabı Nova Kitap etiketi ile okurlarla buluştu.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2023
Kategoriler:

İnceleme

Herkes başarılı bir lider olmak ister ya da mevcut bulunan liderlik özelliklerini geliştirmek ister.  Herkesin düşündüğü “Başarılı bir lider olmak için neler gerekir?” sorusuna dünyanın ilk liderlik çalışmaları profesörü olan John Eric Adair, Liderlik Becerilerinizi Geliştirin adlı kitabında sizler için cevap veriyor.

Lider kime denir?

John Adair’in söylemiyle lider: “İyi bir yönetici artık tanımı gereği liderdir. Aynı şekilde, iyi bir lider de yönetici olacaktır.” Sadece lider olma dürtüsüyle oturduğunuz yerden lider olacağınızı düşünüyorsanız John Adair’in şu sözlerini hatırlayın: “Etkin olmayan değişim yönetimi, liderin başarısızlığını hazırlayan bir faktördür. Bu ilkede, geçmişte edindiği çalışma alışkanlıklarını bırakamayan lider, geleceğe dönük yeniliklere ayak uyduramaz.” Ne demişler: değişmeyen tek şey değişimin kendisidir yani her başarılı olmak isteyen liderin değişim ile barışık olması gerekir.

Olumsuz liderlik davranışları, çalışma ortamını çekilmez kılmakla beraber bu durum çalışanların yıpranmasına sebebiyet verir. Fark edilmeden de yapılan davranışları törpülemek gereklidir. Bu konuda Adair: “Etkili liderler, bireylere farklı ama eşit davranır,” diyerek liderlerin adil olması konusunda uyarı yapıyor.

Kişiler liderlik özelliğinin sadece yönetimle ilgili olduğunu düşünüyor. Ancak etkili iletişim kurma, liderlik niteliklerini tanıma ve geliştirme, yeniliklerden haberdar olma, pozitif ilişkiler kurarak insanları motive etme ve en önemlisi olan planlama konularında bireysel yeterlilik kazanmak sizi lider olmaya taşır. Dinleme yeteneğinin yeterli olmaması, liderlik başarısını etkileyen önemli unsurlardandır. Lider olmak için etkili bir iletişimin şartlılığına vurgu yapan Adair, “İletişim, liderliğin kız kardeşidir tanımı ile iyi bir dinleyici olmanın iletişimi ne kadar önemli olduğunu sizlere gerekliliği ile sunuyor.

Liderlik becerilerinizi geliştirmek için önemli ipuçları sunan bu kitap, aynı zamanda pratik alıştırmalar ve etkili şablonlarla size lider olmanın en ince ayrıntılarını vererek sırlarını sizinle paylaşıyor. Bu kitaptan alacağınız akıllı çözümler ve tavsiyeler ile gerçek bir sonuç alabileceğiniz, bu yolda hedeflerinize hızla ulaşabileceğiniz, kalıcı başarılar oluşturabileceğiniz bir kariyere sahip olacaksınız.

Sorunlarla başa çıkabilme yolları

Birçok kişi iletişimde, problem çözmede, yenilikçi ve uzun vadeli hesaplar yapmakta problem yaşayabilir; aşamayacağı sorunları olduğunu düşünebilir. John Adair de bu konuda sizlere rehberlik edecek bir kitap yazmıştır. Herkesin karşılaşmak zorunda kalacağı sorunlar üzerine çözüm üretir, bu fikirler Adair’in testlerden geçen ve kabul görülen fikirlerdir. Liderlik Becerilerinizi Geliştirin kitabı Adair’in bu çözümcü fikirleri ile bireyin kişisel performansını arttırmasını hedeflemektedir.

Sorunlarınızdan en az hasarla nasıl kurtulabileceğinizi anlatan ve bu doğrultuda hangi stratejik yöntemleri kullanabileceğinizi aktaran, gelecekte yaşayabileceğiniz sorunların üstünde durarak sizleri bu olaylara hazırlayabilen, okurken aynı zamanda keyif alabileceğiniz bir strateji kitabıdır.

John Eric Adair kimdir?

1934 yılında Luton’da doğdu. Lisansını 1959’da Cambridge Üniversitesi’nde, yüksek lisansını Oxford Üniversitesi’nde tamamladı. Ardından 1966’da Londra’daki King’s College’dan felsefe doktorası aldı. John Adair, Cambridge Üniversitesi’ne gitmeden önce, İngiliz Ordusu’nun Ayak Muhafızları alaylarından biri olan İskoç Muhafızlarına hizmet etti. Bir dönem gemilerde çalıştı. Daha sonrasında Kraliyet Askeri Akademisi’ne başvurmaya karar verdi. Askeri tarihte kıdemli bir öğretim görevlisi olarak yer aldı ve ayrıca örgüte liderlik eğitimi konusunda tavsiyelerde bulundu.

John Eric Adair, liderlik çalışmalarının tasarlanmasında öncü oldu ve liderlik alanına yaptığı katkılardan dolayı birçok ödüle layık görüldü. Örneğin: “Liderlikte Yaşam Boyu Başarı” ödülünü aldı ve Çin Halk Cumhuriyeti onu ilk Fahri Liderlik Profesörü yaptı.  Turin’de Liderlik Çalışmaları ile Birleşmiş Milletler Sistem Personel Koleji Başkanı olarak atandı.  Yaklaşık yirmi beş dilde mevcut olan elliden fazla kitap yazdı. John Adair, dünyanın ilk liderlik çalışmaları profesörü olarak birçok sektöre ve birçok kuruluşa danışmanlık yapıyor.

Künye

Yayınevi: Nova Kitap
Kitap Adı:  Liderlik Becerilerinizi Geliştirin- Adım Adım Gelişim
Kitabın Orijinal Adı: Develop Your Leadership Skills
Yazar: John Eric Adair             
Çevirmen: Ömer Anlatan
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Türü: İş kitabı, Kişisel Gelişim
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 112 sayfa
Ebat: 12,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Liderlik Becerilerinizi Geliştirin – John Eric Adair”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products