Kuru Kız – Ayfer Tunç

Yayınevi:

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Begüm Saracel

Ayfer Tunç, Can Yayınları’ndan çıkan yeni kitabı Kuru Kız’da okurlarını taşranın karanlığından dünyanın bir ucuna götürüyor. Kuru Kız, şimdilik daha ötesi yok diyor ve tüm zamanların mağdurları üzerine, yenilikçi, ezber bozan bir roman olarak okurlarını bekliyor. 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

Ayfer Tunç’un yeni romanı Kuru Kız, taşranın karanlığından kurtulup dünyanın sonundaki şehir Ushuaia’ya yerleşen bir kadının öyküsünü anlatıyor. Kitapta, ailesinin baskısı ve toplumun önyargıları altında ezilen, hayalleri ve özgürlüğü için mücadele eden Kuru Kız’ın dünyanın sonundaki Ushuaia adlı Arjantin kentine gidişini ve orada yaşadıklarını okuyoruz. Yazarın akıcı ve etkileyici diliyle okuyucuyu saran roman, kadın olmanın zorluklarını, taşra bunalımını, özgürlük arayışını ve dünyanın sonunun aslında bir başlangıç da olabileceğini gösteriyor. Tüm zamanların mağdurları üzerine, yenilikçi, ezber bozan ve sürükleyici bir roman olan Kuru Kız, Ayfer Tunç’un edebiyatımızdaki yeri ve önemini bir kez daha kanıtlıyor. Ayfer Tunç’un hayranları bu kitabı kaçırmasın!

Arka kapaktan

“Ushuaia, Arjantin’in Tierra Del Fiego – Ateş Toprakları eyaletinin başkentidir. Dünyanın sonundaki şehirdir. Ushuaia’nın güneyinde sadece askerî üslerde insan varlığı bulunur. Antarktika’ya yakınlığı nedeniyle iklimi bir hayli serttir. 2013 sayımına göre nüfusu 60 bin olan Ushuaia’da bugün 70 bin kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Son yıllarda turizmin gözde yerlerinden biri haline gelen şehirde, Dünyanın Sonu Müzesi, Dünyanın Sonu Deniz Feneri, Dünyanın Sonu Postanesi ve Dünyanın Sonu adını taşıyan pek çok otel, motel, restoran, kafe gibi çeşitli işletmeler bulunur. Antarktika yolculuklarının çıkış noktasıdır. Ushuaia’da isteyenlerin pasaportlarına “Fin Del Mundo – Dünyanın Sonu” damgası vurulur. Kimi turistler buna beş peso kimileri de on beş dolar ödediklerini söylerler. İkisi de doğrudur, damganın gerçek fiyatı belirsizdir.

Dünya bir şaka olmalıdır ayrıca.”

Ayfer Tunç kimdir?

Ayfer Tunç 1964’te Adapazarı’nda doğdu. Erenköy Kız Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. İlk öykü kitabı 1989’da yayımlanan Saklı’dır. Yazar bu kitabını daha sonra Evvelotel adlı öykü kitabıyla birleştirerek Evvelotel-Saklı adıyla yayımladı. Diğer öykü kitapları Mağara Arkadaşları, Aziz Bey Hadisesi ve Taş-Kâğıt-Makas’tır. Taş-Kâğıt-Makas’ın içinde yer alan kısa romanı Suzan Defter’i 2013’te; Aziz Bey Hadisesi’ndeki kitaba adını veren eseri 2014’te bağımsız olarak yayımladı. Bu iki kitapta yer alan diğer kısa öyküleri Kırmızı Azap ismiyle kitaplaştırdı. Sait Faik’in öykülerinden hareketle TRT için yazdığı Havada Bulut adlı senaryosu 2002’de, Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarladığı 72. Koğuş adlı senaryosu 2010’da çekildi. Mezun olduğu Erenköy Kız Lisesi’nin kütüphanesine 3 Aralık 2021’de Ayfer Tunç’un adı verildi. Ancak Mayıs 2022’de hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırıldı ve yerine Erenköy Kız Lisesi mezunu olmayan bir yazarın adı konuldu. Ayfer Tunç’un Kapak Kızı (1992), Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi (2009), Yeşil Peri Gecesi  (2010), Dünya Ağrısı (2014), Âşıklar Delidir ya da Yazı Tura (2018) ve Osman (2020) adlı romanlarının yanı sıra Memleket Hikâyeleri (İletişim Yayınları, 2012) adlı anı-öykü kitabı, Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek (2001), Ömür Diyorlar Buna (2007) adlı yaşantı kitapları, Oya Ayman’la birlikte yazdığı İkiyüzlü Cinsellik (1994) adlı bir inceleme kitabı ve Harflere Bölünmüş Zaman adlı bir e-kitabı vardır.

Künye

Yayınevi: Can Yayınları
Kitap Adı: Kuru Kız
Yazar: Ayfer Tunç
Dizi: Çağdaş
Tür:
Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 216 sayfa
Ebat: 12,5×19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kuru Kız – Ayfer Tunç”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products