Kendine Ait Bir Yuva – Sarah Fels Usher

Kitap Yazarı:

Düzenleyen: Başak Binguler

Webmaster

Ailem yakamdan düşmüyor” ile “senin kadar kimse sevmiyor annem” arasındaki mesafe bazılarımız için neden bu kadar kısa? Gelişimin ileriki aşamalarında yaşanan ve kişinin benliğini tanımlayan ayrılma ile ilgili bir kitap olan Kendine Ait Bir Yuva, Metropolis Kitap’tan çıktı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2022
Kategoriler:

İnceleme

Joanne, 53, avukat, annesi ölüm döşeğindeyken: “Sanki elastik bir göbek bağına bağlıyım ve kendimi bildim bileli böyleydim. Annemle birlikte ölüyorum, o mutlu olmadıkça ben de mutlu olamam.”

Steve, 31, sanatçı: “Annemle aynı oksijeni soluyoruz.”

Dan, 30, doktoralı bilgisayar mühendisi: “Babam felç geçirdikten sonra bir daha spor salonuna gitmedim. Sanki benmişim, ben sakatlanmışım gibi geliyor.”

Edna, 52, uluslararası yardım danışmanı: “Annemlere bir şey borçluymuşum gibi hissediyorum. Para filan gibi, onlara çek filan yazmam gerek sanki.”

Barbara, 50, psikolog, evliliği yüzünden başka bir şehirde yaşayıp çocuk büyütmek zorunda kalmış ama eve dönmek istiyor: “Sanki vücudun kabul etmediği bir organ nakli gibi.”

Bu sözler, psikolog ve yazar Sarah Fels Usher’ın son yıllarda kliniğinde görüştüğü danışanlardan alıntı. Bir danışanı da annesiyle ilişkisini betimlemek üzere gazeteden kestiği “Demokles’in Annesi” karikatürünü göndermiş.

Sarah Fels Usher Kanada’nın Toronto kentinde psikolog ve psikanalist olarak çalışıyor, ayrıca halen Toronto Psikanaliz Enstitüsü’nde öğretim üyesi. Kendine Ait Bir Yuva (özgün adıyla Leaving  Home) yazarın üçüncü kitabı. Günümüz toplumlarında bireylerin içsel olgunlaşma ve aileden ayrılma süreçlerinin yavaşladığı tespitinden yola çıkan Usher bu kitapta gelişim sürecinin bir parçası olan ebeveynlerden ve kardeşlerden ayrılma görevini, hayatın daha erken dönemlerinde tamamlayamamış bireylerin ve çiftlerin yaşadıklarına yakından odaklanıyor.

Kitapta Margaret Mahler’in kuramını genişleten Sarah Fels Usher, diğer pek çok kuramcıyla birlikte Loewald ve Modell’ın metinlerini de meseleye dahil ederek yetişkin danışanların ayrı bir hayata sahip olma hakkını öne çıkarıyor.

Kitap hakkında birkaç yorum:

“Bu dopdolu kitap, Margaret Mahler’in geliştirdiği çocukluktaki ayrılma-bireyleşme paradigmasını yetişkinlerin ruhsal gelişimine uyarlıyor. Yetişkinlikte yaşanan ayrılmaya dair dönüm noktalarını ve ayrı oluşla alakalı müzmin çatışmaları ele alan Usher’ın bu kitabı ebeveynlerin, hocaların ve terapistlerin himayelerindeki bireylere yönelik empatilerini kuvvetlendirmelerine yardımcı olacak sağlam bir kaynak. Usher son derece başarılı bir çalışma ortaya koymuş, ne kadar takdir ve teşekkür etsek eksik kalır.” – Dr. Salman Akhtar, Psychoanalytic Center of Philadelphia

“Üç farklı bakış açısı –ruhsal, kişiler arası ve sosyokültürel– arasında köprü kuran bu kitap, 21. yüzyıl bağlamında ayrılma, kayıp ve bireyleşmenin zorluklarını keşfe çıkıyor. Benlik ve nesne sürekliliği normalde gelişimin Ödipal evresinden önce sağlansa da ayrılma-bireyleşme sürecinin veçheleri ömür boyu tekrar tekrar ortaya çıkar. Bakım verip koruyacak anne babalara yönelik hissedilen içsel ihtiyaç yetişkinliğe adım attıktan yıllar sonra dahi varlığını sürdürerek bilişsellik, duygular ve davranışlar üzerinde ciddi etkilerde bulunabilir. Sarah Fels Usher’ın kitabı, akıl sağlığı uzmanlarını düşünmeye ve gelişmeye sevk edecek son derece bilgilendirici bir kaynak.” – Dr. Harold P. Blum

Arka kapak metni:

Bugün yetişkin çocuklar evden daha geç yaşlarda ayrılıyor veya ayrıldıktan sonra eve dönmelerine daha sık rastlanıyor. Ayrıca önceki kuşaklara göre daha ileri yaşlarda evleniyorlar. İşsizlik ve barınma maliyetlerinin artışı gibi pek çok güncel ekonomik etkenden söz etmek mümkün olsa da, bu durumun işaret ettiği başka bir gerçek daha var: İçsel olgunlaşma ve aileden ayrılma süreci yavaşlıyor.

KÜNYE
Yayınevi:
  Metropolis Yayıncılık
Özgün adı: Leaving Home: Separation–individuation struggles in adult life
Türü: Psikoloji / aile ilişkileri, ayrılma-bireyleşme, gelişim psikolojisi
Çeviri: Cansen Mavituna
Yayın tarihi: Mayıs 2022
Sayfa sayısı:    168 sayfa
Ebat: 14 cm x 21 cm
Cilt: Karton kapak

Diğer Yeni Çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kendine Ait Bir Yuva – Sarah Fels Usher”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products