Kairos – Jenny Erpenbeck

Yayınevi:

Düzenleyen: Betül Özden

Begüm Saracel

Gölün Sırrı, Bütün Günlerin Akşamı ve Gidiyor, Gitti, Gitmiş kitaplarının da yazarı olan Jenny Erpenbeck, Kairos’da kaosun kalbinde, kaos dolu bir aşk hikayesini ele alarak Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 1 Temmuz 2023
Kategoriler:

İnceleme

Farklı kuşaklara, farklı dünyalara ait olan Katharina ile Hans’ın hayatları şans eseri bir araya gelir ve ileride birlikteliklerinin umulmadık biçimlere evrileceğinden habersiz, kendilerini anın akışına bırakırlar.

Doğu Almanya’nın çöküşü ve Berlin duvarı yıkılışının da aşk hikayesine paralel olarak işlendiği Kairos, Katharina ve Hans ile adeta bir ülkenin enkazına ayna oluyor.

Gölün Sırrı, Bütün Günlerin Akşamı ve Gidiyor, Gitti, Gitmiş kitaplarının da yazarı olan Jenny Erpenbeck, Kairos’ta aşk, tutku, şans, güç, bellek, adanış, istismar, manipülasyon, ihanet ve şiddet gibi konuları çarpıcı bir şekilde ele alıyor.

Arka kapaktan

Yıl: 1986, Kasım ayı başları. Yer: Doğu Berlin. Otobüste göz göze gelen Katharina ile Hans tanışıp birbirlerine aşık olurlar. Şimdiyse Katharina’nın Hans’la geçirdiği günlerden geriye iki koli kalmıştır. Katharina kolileri karıştırırken, birlikte geçirdikleri zamanı hatırlar. Hans aralarındaki ilişkinin sınırlarını ve kurallarını belirleyebilecek kadar tecrübeli, Katharina ise ona körü körüne bağlanacak kadar tecrübesizdir. Zamanla aşkları toksik bir ilişki yumağına saplanır. Bu arada komünizmin gri şehri Doğu Berlin, iki kutuplu dünyanın sonunu getirecek ve iki Almanya’yı birleştirecek ayaklanmaya doğru koşmaktadır.

Jenny Erpenbeck, Kairos’ta arzu, saplantı ve şiddet arasındaki görünmez sınırları görünür işaretlere dönüştürüyor. Kairos, siyasi ve toplumsal gerçekliğin kendini bireyin özel alanına nasıl dayattığını anlatan sarsıcı bir roman.

Jenny Erpenbeck kimdir?

1967’de Doğu Berlin’de doğdu. 1988-1990 yılları arasında Berlin Humboldt Üniversitesi’nde tiyatro öğrenimi gördü. 1990-1994 arasında ise Hanns Eisler Müzik Yüksekokulu’nda Ruth Berghaus, Heiner Müller ve Peter Konwitschny’nin öğrencisi olarak müzik tiyatrosu yönetmenliği eğitimi aldı. Bir süre Graz Operası’nda reji asistanı olarak çalıştı. 1990’lı yıllarda öykü ve oyun dallarında ürün verdi. 2008’de yayımladığı ilk romanı Gölün Sırrı ile dikkat çekti. Mainz Bilimler ve Edebiyat Akademisi ve PEN Almanya üyesi olan Jenny Erpenbeck, Berlin’de yaşıyor.

Künye

Yayınevi: Can Yayınları
Kitap Adı: Kairos
Kitabın Orijinal Adı: Kairos
Yazar: Jenny Erpenbeck
Çevirmen: Regaip Minareci
Dizi: Çağdaş Edebiyat
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 384 sayfa
Ebat: 12,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Kairos – Jenny Erpenbeck”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products