İzlence: Akademik Derse Hazırlık – William Germano, Kit Nicholls

Düzenleyen: Özlem Abut Otluoğlu

Begüm Saracel

William Germano ve Kit Nicholls tarafından kaleme alınan İzlence: Akademik Derse Hazırlık, eğitim alanının gölgede kalmış akademik dersin nasıl hazırlanacağına dair sorulara ışık tutarak VakıfBank Kültür Yayınları etiketiyle  raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

William Germano ve Kit Nicholls’un birlikte yazdığı İzlence: Akademik Derse Hazırlık, akademi dünyasından eğitmenlerin deneyimleri ışığında üniversite eğitimine dair yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

Resul Yüksel’in çevirisiyle Türk okurla buluşan İzlence: Akademik Derse Hazırlık, üniversitede ders vermek ve öğrencilerin bu derslerden en yüksek faydayı sağlayabilmeleri adına onlara bir yol haritası çiziyor.

İzlence: Akademik Derse Hazırlık; “Ne Yaparsın, Ne Yaparlar”, “Sınıfı Bir Topluluğa Dönüştürme”, “Saat ve Takvim”, “Okuma Listesi Nedir? Neye Yarar?”, “Öğrenciler Neyi, Neden Çalışırlar?”, “Öğretmenin Çalışması ve Bunun Nasıl Yapılacağı”, “Öğrenmek Kulağa Nasıl Gelir?”, “Sadece Öğretmenler İçin” ve “Öğretim Teorisi Olarak İzlence” başlıkları altında 9 bölümden oluşuyor. Her bir bölüm kısa özetlerle açılırken okura yöneltilen soruların doğrultusunda da genişliyor.

Arka kapaktan

Doğru izlenceyi hazırlamak için konu bilgisinden daha fazlası lazımdır: Bu, sınıfın ne yapması gerektiğine (ve ne “yapabileceğine”) dair bir kavrayış gerektirir. İyi bir izlence, bir hapishaneye dönüşmeksizin öğrencinin hocayla birlikte çalışabileceği bir yapı sunar. Doğası gereği derslerdeki tepkisi “öngörülemez” olan öğrencilerin, onların parlak fikirlerinin ve coşkularının gelişebilmesi için seçenekleri açık tutmayı tercih eden hocalara esnek bir alan sunulmalıdır.

Ders vermek zordur, dersi hazırlamak ise daha zordur. Bir dönem boyunca bir sınıf dolusu öğrencinin dikkatini canlı tutabilmek, onlara fikirlerinizi, bilgilerinizi aktarabilmek konu hakkında bir uzmanlık kadar çok iyi bir planlama da gerektirir. İşte bu planın adı izlence. Ama bu birkaç sayfalık metni basit bir çizelge olarak düşünmek doğru mu?

Yazı ve edebiyat alanında kıdemli iki araştırmacı William Germano ve Kit Nicholls’un beraber kaleme aldıkları bu kitabın, pek ihmal edilen bu önemli belge ile ilgili dikkat çekici fikirleri var. Ders vermenin ve sınıfın felsefesini izlence şekillendiriyor. Onlara göre üniversitede bir sınıf aslında bir ulus devlete benziyor; öğretmen buranın hükümdarı, öğrenciler ise halk. Sınıfın gayesi ise eğitim alabilmek. Peki, bu ulusun bir toplumsal sözleşmesi var mı?

Evet, işte o izlence.

William Germano kimdir?

1950 New York doğumlu Germano, Columbia Üniversitesi’nden lisans ve Indiana Bloomigton Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. 1982’de Columbia Üniversitesi Yayınevi’nin editoryel müdürü olan Germano, Routledge ve Taylor & Francis gibi dünyaca ünlü yayınevlerinde editörlük yaptı. Germano, profesör olarak görev yapmayı sürdürdüğü Cooper Union’da, Shakespeare üzerine on yıl kadar dersler verdi. Birçok eseri olan yazarın Akademik Tezleri Kitaba Dönüştürme Sanatı başlıklı kitabı da yakın zamanda dilimize çevrildi.

Kit Nicholls kimdir?

Michigan Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık Bölümü’nden lisans, New York Üniversitesi İngilizce Bölümü’nden doktorasını alan yazarın European Romantic Review, The Chronicle of Higher Education, ve Psyche dergilerinde çeşitli yazıları yayımlandı. Yazar hâlâ Cooper Union’da Yazı Merkezi müdürlüğünü yürütüyor.

Künye

Yayınevi: VakıfBank Kültür Yayınları
Kitap Adı: İzlence: Akademik Derse Hazırlık
Kitabın Orijinal Adı: Syllabus: The Remarkable, Unremarkable Document That Changes Everything
Yazar: William Germano, Kit Nicholls
Çevirmen: Resul Yüksel
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu Dışı
Kategori: İnsan ve Toplum
Tür: Eğitim
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 256 sayfa
Ebat: 12,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “İzlence: Akademik Derse Hazırlık – William Germano, Kit Nicholls”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products