İşaret

Yazan: Frida İsberg

Düzenleyen: Burcu Gebeş

The P.O. Enquist Edebiyat Ödülü, İzlanda Kadın Edebiyat Ödülü ve Fjara Edebiyat Ödülüne layık görülen İşaret, Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı. İzlanda edebiyatının aykırı sesi Frida İsberg’in kaleme aldığı roman, okuyucuları sürükleyici bir distopyaya davet ediyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2024

Orjinal Adı: Merking

Ülke: İzlanda

Türü: Çağdaş dünya edebiyatı

Türkçe Baskı: Haziran 2024

Okur Yaşı: Yetişkin

Hedef Kitle: Çağdaş dünya edebiyatı sevenler

Editör: Dilara Alemdar

Sayfa Sayısı: 232

Çevirmen: Su akaydın

Ebat: 13,5x20,5 cm

İnceleme

Yakın gelecek, İzlanda’da, hükümet iyiyle kötüyü ayırt etmek ve toplum huzurunu kaçıracak olası eylemlerin önüne geçmek için “Empati Testi” adı verilen yeni bir teknoloji kullanmaya başlıyor. Sonrasında testin zorunlu tutulup tutulmayacağını oylamak için referanduma gitmeye karar veriyor. İkiye bölünen halkın bir kesimi testin daha güvenli bir toplum oluşturacağını düşünürken diğer kesim işaretlenmeyi kabul etmiyor.

Bu süreçte kuşkucu öğretmen Vetur, konu üzerinde çalışmalar yapan Psikolog Oli, testi geçemeyen işkadını Eyja ve teste girmek istemeyen Tristan, derin önyargılar, ahlaki ikilemler, adaletsizlikler ve kişisel mücadelelerle savaşmak zorunda kalıyor.

Ütopyanın giderek distopyaya dönüştüğü bu hikâye okuyanları, toplumsal haklar, özgür irade, iyi- kötü, doğru-yanlış kavramları üzerine düşünmeye sevk ediyor.

Kitaptan Alıntı

“Laila, sohbetlerimiz neden daima aynı yöne ilerliyor? Neden meselenin “şahsi fikrimiz” olup olmadığını tartışmadan bir konuşma yürütmemiz bu denli imkânsız? Hiçbir konuda kesin bir inancım yok. Tek istediğim, meseleyi iki taraftan da ele almak, iki görüşün de elle tutulur olup olmadığını görmekti. Bu arada kalmışlıktan nefret ediyorum. Toplumun birbiriyle savaşırken kendi cephesini koruyan iki tarafa bölünüp durmasından, arada kalan herkesin iki taraftan da ateşe tutulmasından nefret ediyorum.”

Kapaktan Alıntı

“Muhteşem. Konu öyle tanıdık, karakterler öyle gerçek ki sadece distopya demeye gönlüm razı gelmiyor.” –MARIANA ENRIQUEZ

 “İsberg, kamu vicdanı ve bilinci üzerine âdeta bir başyapıt yazmış. Karakterleri o kadar biricik, insani ve yanılabilir ki şu anda telefonumu elime alıp onlardan birini arayabilirmişim gibi hissediyorum. Uzun zamandır okuduğum en besleyici çağdaş romanlardan biri.”–KAVEH AKBAR

Frida İsberg Kimdir?

1992 yılında İzlanda’da dünyaya gelen Frida Isberg, ilk romanı olan İşaret’le The P.O. Enquist Edebiyat Ödülü, İzlanda Kadın Edebiyat Ödülü ve Fjara Edebiyat Ödülü almaya hak kazandı. Kısa hikâye koleysiyonu Kláði, İskandinav Kurulu Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi. Ayrıca Isberg, İzlanda Başkanı tarafından verilen Optimist Ödülü’nün 2021 yılındaki sahibidir. Eserleri 19 dile çevrilmiştir.

(Kaynak: Domingo Yayınevi, Frida Isberg, İşaret kitabı.)

Orjinal Adı: Merking

Ülke: İzlanda

Türü: Çağdaş Dünya Edebiyatı

Türkçe Baskı: Haziran 2024

Çevirmen: Su Akaydın

Editör: Dilara Alemdar

Sayfa Sayısı: 232

Ebat: 13,5×20,5 cm

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “İşaret”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir