Huysuz Şapka – Nicola Kent

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Nicola Kent’in yazdığı ve resimlediği; kardeş ilişkilerini, aile desteğini ve karmaşık duygularla baş etmeyi anlattığı; huysuzluğu kırmızı bir şapka yaparak komikleştirip duyguları tasvir ettiği resimli öykü kitabı Huysuz Şapka, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Yazar ve illüstratör Nicola Kent’in yazdığı Huysuz Şapka’da çocuklar zor duyguları keşfedip onlarla baş etmeyi öğrenirken aynı zamanda kitabın küçük kahramanı Ravi’nin duygularının nasıl geliştiğine de tanık oluyor.

Kız kardeşiyle tartıştıktan sonra yatıp uyuyan Ravi, kafasına sımsıkı yapışmış kırmızı huysuz bir şapkayla uyandı. Ne kadar çabalarsa çabalasın şapkayı bir türlü çıkaramadı. Kahramanımız huysuz şapkadan nasıl kurtulacak acaba?

Kardeşlik ve aileyle ilgili gülümseten bir öykü.

Nicola Kent kimdir?

Kent; Kuzey Londra’da annesiyle birlikte, sanat ve kitaplarla iç içe geçen bir çevrede büyüdü. İlk resimli kitabını 5 yaşındayken annesiyle birlikte yaptı. Okulda en sevdiği dersler İngilizce ve Dramaydı. Tiyatroya veya sinemaya girmek istediğini düşündü ancak 15 yaşındayken geçici olarak felç eden nadir bir hastalık geçirdi. Okuldan ayrıldıktan sonra kelimeler ve resimler arasında karar veremedi bu yüzden İngilizce ve Görsel Sanatlar diploması aldı. BBC Arts bölümünde stajyer oldu ve on yıl TV yapımcısı olarak çalıştı. Çocuklarını doğurduktan sonra, Cambridge Sanat Okulu’nda Çocuk Kitabı İllüstrasyonu alanında yüksek lisans okumak için üniversiteye geri döndü. İlk kitabı The Strongest Mum (Benim Annem Bir Süper Kahraman), Dünya İllüstrasyon Ödülleri için kısa listeye alındı ve 2019’da Bağımsız Kitapçıların En İyi Yeni İllüstratör Ödülü’nü kazandı. Partneri, iki genç çocuğu, Firelight adında bir kedisi ve Milly adında bir köpeğiyle Hackney’de yaşıyor.

Künye

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kitap Adı: Huysuz Şapka
Kitabın Orijinal Adı: Grumpy Hat
Yazar: Nicola Kent
Çevirmen: Zeynep Alpaslan
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Resimli Hikâye
Yaş Sınırı: Okul Öncesi
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 32 sayfa
Ebat: 25 x 26 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Huysuz Şapka – Nicola Kent”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products