Geride Kalan – Mary Cregan

Düzenleyen: Aysun Karaahmet

Begüm Saracel

Kızının kaybından sonra kendini intihara meyilli bir umutsuzluğun içinde bulan Mary Cregan’ın bu umutsuzluğun içinden nasıl çıktığını ortaya koyduğu Geride Kalan, bir iyileşme kitabı olarak Okuyan Us Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 6 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

İnsan olmayı tüm zaaflarıyla gözümüzün önüne koyan bir depresyon kitabı, Mary Cregan’ın Geride Kalan’ı. Cregan yaşadığı anları ve duyguları derinlemesine araştırarak, taramalar yaparak yazınının salt bir deneyim ya da araştırma kitabı olarak var olmasının önüne geçmiş. Deneyimini araştırmalarla, araştırmalarını deneyimleriyle harmanlayarak sürükleyici ve çok gerçek bir eser ortaya çıkarmış.

Yirmi yedi yaşında, evli, kitap tasarımında çalışan Mary Cregan, Anna adını verdiği kızını doğumdan sonra kaybedince kendini bu travmanın peşine onulmaz bir depresyonun içinde bulur. İntihara meyilli bu umutsuzluğun içinden ancak yıllar sonra işi, ikinci evliliği ve ona can simidi olan oğluyla kurtulur.

Umutsuzluğun karanlık pençesinden kurtulunca yaşadığı depresyon üzerine derin derin düşünür Mary Cregan. Hislerini anlamlandırmaya çalışır. Bu yolda uzun ve derin araştırmalar yapar. Literatürü ve araştırmayı uzun süredir gömülü olan tıbbi kayıtları ayrıntılarıyla bir araya getirerek, kendi çilesini ve bir intihar girişiminin hâlâ görünür olan izini yazıyor.

Hastaneye yatıştan şok terapisine, psikoterapiden antidepresanlara kadar gördüğü bütün tedavileri araştırıyor Cregan. Hem samimi hem de bilimsel olan Geride Kalan, çok sık damgalanan bir ıstırabı şefkat ve zekâyla aydınlatıyor ve hâlâ mücadele herkese umut veriyor.

Arka kapaktan

Yeni doğan kızının ölümünden sonra amansız bir depresyonun pençesine düşen bir kadının, hayatını ve kendini yeniden keşfetmesinin hikâyesi.

Geride Kalan, depresyon ve intihar gibi zorlu konularla mücadele eden sayısız insan için bir umut ışığı. Yazar Mary Cregan, yaşadıklarından yola çıkarak en karanlık gecenin sabahına çıkmanın mümkün olduğunu gösteriyor, bunu yaparken edebiyatın, kültürel tarihin ve bilimsel araştırmaların sokağından geçmeyi de ihmal etmiyor.

Bu kitap, yalnızca bir otobiyografi değil, aynı zamanda depresyon hakkında derin bir anlayış sunan kapsamlı bir çalışma. Aşılması zor görünen güçlüklerle karşılaşan ve hayatlarını daha iyi bir yönde değiştirmek isteyen herkes için güçlü bir ilham kaynağı olmaya aday.

Mary Cregan kimdir?

Mary Cregan, Middleybury College’a devam etti. Colombia Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Yazıları Chronicle of Higher Education ve Financial Times’da yayımlandı. New York’ta yaşıyor. Barnard college’da İngiliz Edebiyatı Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Mary Cregan’ın ilgi alanları arasında on dokuzuncu yüzyıldan günümüze roman, kadın yazarlığı ve İrlanda yazarlığı yer alıyor. Modern Roman, Victorya Dönemi Romanı, Modernizm, Eleştirel Yazarlık, Virginia Wolf ve Bloomsbury Kültürü, Modern İrlanda Edebiyatı, Kadın ve Kültr gibi çeşitli kurslar verdi.

Sıradışı Okuyucu adlı tezi, Virginia Woolf’un yazarlığa girişini okuma, kadınların eğitimi ve edebiyat geleneği hakkındaki Victorya dönemi tartışmaları bağlamında incelendi. Financial Times ve The Chronicle of Higher Education için yazılar yazdı.

Geride Kalan adlı kitabı, depresyonun değişen tanısal ve kültürel anlamlarının yanı sıra psikiyatri mesleğinin fizyolojik nedenleri devam eden bir sendromu tanımlama, tedavi etme ve yönetme çabalarını inceleyen, depresyonla ilgili anıların ve kültürel tarihin bir karışımıdır.

Künye

Yayınevi: Okuyan Us Yayınları
Kitap Adı: Geride Kalan
Orijinal Kitap Adı: The Scar
Yazar: Mary Cregan
Çevirmen: Demet Karaman
Orijinal Dil: Fransızca
Dizi: Kurgu Dışı
Tür:
Psikoloji-İnceleme
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 240 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Geride Kalan – Mary Cregan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products