Geri Sayım – Dr. Shanna H. Swan & Stacey Colino

Kitap Yazarı:
Yayınevi:
Webmaster

Tüm dünyada doğurganlık son 40 yılda yüzde 50’den fazla azaldı. Herkes dünya nüfusunun artış hızını konuşurken ve dünya kaynaklarının bu hıza yetmeyeceğini düşünürken acaba insan nesli başka bir krizle mi karşı karşıya?

Sitede Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2022
Kategoriler:

İnceleme

Geri Sayım kitabı bizi gerçeklerle yüzleştiriyor. Yapılan araştırmalar, 20 yıl içinde yüz milyonlarca insanın yaşadığı batı ülkelerindeki erkeklerin sperm ortancasının sıfıra düşeceğini gösteriyor. Bu, o ülkelerde yaşayan erkeklerin yarısının spermi olmayacağı anlamına geliyor.

Tüm dünyada doğurganlık son 40 yılda yüzde 50’den fazla azaldı. Günümüzdeki erkeklerin, babalarının ve büyükbabalarının yarısı kadar spermi var. Dünyanın birçok bölgesinde şu an yirmili yaşlarında olan kadınlar, anne ve büyükannelerinin 35 yaşlarındaki hâllerinden daha düşük doğurganlığa sahip.

1970’lerden bu yana sperm sayılarında ve kadın doğurganlığında yaşanan sistemli ve düzenli bu düşüş, insan ırkını yok etmekle tehdit ediyor. ABD Balık ve Vahşi Hayat Hizmetlerinin (FWS) standartlarında belirtilen beş kriterden sadece birinin karşılanması, o türü soyu tükenmek üzere olan tür yapar. Sıkı durun; insanlar bu kriterlerden en az üçünü karşılıyor.

Geri Sayım kitabı insan ırkını yok etme riski taşıyan bu büyük tehdidi bize bilimsel verilerle açıklamakla kalmıyor. Aynı zamanda günlük yaşam ve tüketim pratiklerimizde yapacağımız küçük değişikliklerle üreme sağlığımızı nasıl tekrar kazanacağımızı da anlatıyor. Kendimiz, eşimiz, çocuklarımız, torunlarımız ve herkes için…

“Geri Sayım o nadir kitaplardan biri: Sadece yangın alarmını çalmakla kalmayıp aynı zamanda yangının nasıl söndürüleceğine dair de ikna edici bir görüş sunuyor. Ailenizin sağlığını korumak istiyorsanız bu kitabı okuyun.”

—Rick Smith, Slow Death by Rubber Duck kitabının yazarı

“Modern dünyamızın kendi varlığımızı nasıl tehdit ettiğini açıklıyor. Hemen bugün başlamak isteyeceğiniz bireysel ve toplumsal değişimler için gözünüzü açan bir kitap.”

—Dr. Nicole Avena, What to Eat When You Want to Get Pregnant (Hamile Kalmak İstiyorsanız Ne Yemelisiniz?) kitabının yazarı

“Dokunaklı… İnsanların, soyu hızla tükenmek üzere olan bir tür olduğunu ortaya çıkarıyor… Dr. Swan azalan doğurganlığımız için önemli öneriler sunuyor. Hepimiz bu önerilere uysak iyi olur.”

—Dr. Bruce Blumberg, California Üniversitesi’nde Profesör, Obesogen Effect kitabının yazarı

“Tekrar tekrar okunabilir… azalan doğurganlığın sağlığımıza, ekonomimize ve hatta insan ırkının geleceğine dair tehlikelerine karşı bir eylem çağrısı.”

—Jeremy Grantham, GMO Yatırım Yönetim Şirketi ve Grantham Çevre Koruma Vakfı kurucu ortağı

“Birçok araştırmanın alarm çanlarını çalan bir özeti… Kitap, yaygın kimyasalların neden olduğu zararın nasıl azaltılacağına dair ayrıntılı, net açıklamalar ve önerilerle birlikte gözlemlere ve deneylere dayalı bilimsel çalışmalarla dolu.”

—New York Review of Books

“Bu kitap; konuşamadığımız, üstü örtülü şeyleri ortaya çıkarıyor. Hayatımızın her alanında plastik ve FDA tarafından onaylanmamış kimyasalları -ki bu da kimyasalların çoğu demek- giderek daha fazla kullanarak sadece kendi üreme sağlığımızı değil çocuklarımızınkini de tehlikeye atıyoruz. Swan, güçlü ve sürükleyici Geri Sayım kitabında bu trajik durumu açık biçimde ortaya koyuyor. Okuyun.”

 —Dr. Richard J. Jackson, Onursal Direktör, CDC Ulusal Çevresel Sağlık Merkezi

KÜNYE:
Eser Adı: Geri Sayım
Yazar Adı: Shanna H. Swan,  Stacey Colino
Yayınevi:
Buzdağı Yayınevi
Çeviri:
Barış Satılmış
Tür: Kurgu dışı / Aile ve Sağlık, Üreme, Çevre Sağlığı
Orijinal Adı: Count Down: How Our Modern World Is Threatening Sperm Counts, Altering Male and Female Reproductive Development, and Imperiling the Future of the Human Race
Orijinal Dil: İngilizce
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 
320
Ebat: 
13,5 x 21×2
İlk Baskı Tarihi: 21.02.2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Dil: 
Türkçe

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımları için tıklayın. 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Geri Sayım – Dr. Shanna H. Swan & Stacey Colino”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products