Feminizm Hayırseverlik ve Vatanseverlik – Nicole A. N. M. Van Os

Yayınevi:

Düzenleyen: Büşra Tangal

Begüm Saracel

Nicole A. N. M. Van Os’un Osmanlı dönemindeki kadın örgütlenmelerine dair araştırmalarıyla oluşturduğu Feminizm Hayırseverlik ve Vatanseverlik kitabı, Alfa Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 2023
Kategoriler:

İnceleme

Osmanlı İmparatorluğu’ndaki kadınların yaşamları üzerine çalışmalarıyla bilinen akademisyen Nicole A. N. M. Van Os, Feminizm Hayırseverlik ve Vatanseverlik kitabında, başlıkta geçen üç kavramın ışığında Osmanlı İmparatorluğu’nda kadınların örgütlü yaşamını geniş bir yelpazeden inceliyor.

Arka kapaktan

“23 Temmuz 1908’de Jön Türk Devrimi II. Abdülhamid’in mutlakıyet rejimine son verir…  Sokaklarda sevinç gösterileri yapan insanların arasında Müslümanlar da dahil olmak üzere İstanbullu ve Selanikli kadınlar da vardır. Revu du Monde Musulman’ın haberine göre ‘Kadınlar sokaklarda kırmızı beyaz kurdeleler ve bayraklar sallayarak koşuşturuyor ve haykırıyordu: Yaşasın Vatan! Yaşasın Hürriyet! Yaşasın Millet!’ Hatta bazı gözlemcilere göre peçelerini bir kenara fırlatıp yüzlerini açıyorlardı.”

Nicole A. N. M. Van Os kimdir?

Otuz yılı aşkın bir süredir Osmanlı İmparatorluğu’ndaki kadınların yaşamlarını incelemekte ve araştırmaktadır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’ndaki kadın örgütleriyle ilgilenmektedir.

Künye

Yayınevi: Alfa Yayınları
Kitap Adı: Feminizm Hayırseverlik ve Vatanseverlik
Yazar: Nicole A. N. M. Van Os
Çevirmen: Mehmet Murat Kemaloğlu
Dizi: Kurgu Dışı
Tür: Araştırma, İnceleme
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 616 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Feminizm Hayırseverlik ve Vatanseverlik – Nicole A. N. M. Van Os”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products