Ebedi Mucize – Pearl S. Buck

Yayınevi:

Düzenleyen: Zerrin Maral

Begüm Saracel

Nobel Edebiyat Ödüllü Pearl S. Buck’ın yakın zamanda keşfedilen son romanı Ebedi Mucize, Kafka Kitap etiketiyle, alışılmadık bir karakter olan Rann’ın tecrübeleri üzerinden, bir insanı şekillendiren koşulları tüm çıplaklığıyla okurlara sunuyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 5 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

1938 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Amerikalı kadın yazar olarak edebiyat tarihinin önemli isimlerinden olan Pearl S. Buck’ın, ölümünden kısa bir süre önce kaleme aldığına inanılan romanı Ebedi Mucize ilk olarak 2013 yılında basıldı.

Eser, yazarın ölümünden kırk yıl sonra oğlu Edgar Walsh tarafından tesadüfi bir şekilde, daktiloyla yazılmış bir kopyayla birlikte 300 sayfalık bir roman olarak keşfedilmesiyle ve yapılan incelemeler sonucu romanın Pearl S. Buck’a ait olduğunun tespitiyle okurların elinde hayat buldu.

Edgar Walsh, National Public Radio’ya (NPR) verdiği röportajd, Açıkçası, son romanını okumak ve bunun bir anlamda tarihi bir olay olduğunu fark etmek büyüleyiciydi,” diyor ve ekliyor “Bunu yazdığında 78-79 yaşlarında olduğu hissine kapıldım. Ölmekte olduğunu biliyordu. Ama bir kalemle oturdu ve üç yüzden fazla sayfa yazdı. İnanılmaz.”

Arka kapaktan

Hayatım henüz ilkbaharında. Yaz aylarını sabırsızlıkla bekliyorum, sonra sonbahar yıllarımın tadını çıkaracağım ve şimdiye kadar her konuda yakamdan düşmeyen o merakla hayatın son noktasına yaklaşacağımdan eminim. Belki bir gün tüm bu hayata varlığımın bir sayfası gibi bakacağım; bunu yapmam hâlinde daha da fazla şeyi –bizim bilemeyeceğimiz gerçeklerin olduğuna dair kesin bilgiyi– öğrenmekle alakalı aynı susuzluğu çekeceğime eminim… Belki de bütün mesele budur; ebedi mucize…

Anne karnından yetişkinlik zamanlarına kadar hayat yolculuğuna tanıklık ettiğimiz Rann, dünyaya ve insanlara farklı bir noktadan bakmamızı sağlıyor. Doğduğu günden bu yana bitimsiz bir merak duygusuyla çevresini anlamlandırmaya ve keşfetmeye çalışıyor, hiç bilmediği hayatların ve hikâyelerin peşine düşüyor; her bir tecrübeyle karakterini ve hayatını inşa ederken asıl benliğine ulaşmayı amaçlıyor.

Benzersiz zekâsı ve düşünüş biçimiyle henüz on iki yaşındayken üniversiteye kabul edilecek kadar alışılmadık bir çocuk olan Rann, gitgide genişleyen dünyasında birbirinden farklı insanlarla tanışıp onların hikâyelerinde kendine bir yer ediniyor, bir yandan da insanların ve dünyanın çelişkilerle dolu sürprizleriyle başa çıkmaya çalışıyor.

Pearl S. Buck kimdir?

Pearl Sydenstricker Buck, daha çok bilinen adıyla Pearl S. Buck, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk Amerikalı kadındır. Doğumunda kendisine verilen ad, kayıtlarda Pearl Comfort Sydenstricker olarak geçer. Bir çocuk sahibi olan Pearl S. Buck daha sonra dokuz çocuğu evlat edindi. Hayatını önce öğretmenlik daha sonra da yazarlıkla kazanan Pearl S. Buck, 1931 yılında The Good Earth (İyi Dünya) adlı eseriyle Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Pearl S. Buck’ın kitapları uzunca bir süre yaşadığı Çin’deki yaşamı yansıttı. 1938 yılında Ana adlı kitabıyla Nobel Ödülü’nü kazandıktan sonra  Ulusal Sanat ve Edebiyat Enstitüsünün üyeliğine lâyık görüldü. Ayrıca, Pearl S. Buck Asyalı çocukların Amerikalı ailelerce evlat edinilebilmeleri için dernekler kurdu.

Eserlerinden bazıları: Sarı Esirler, Çin Sarayında Bir Bakire, Mübarek Toprak, Gurbetteki Kadın.

Künye

Yayınevi: Kafka Kitap 
Kitap Adı: Ebedi Mucize
Kitabın Orijinal Adı: The Eternal Wonder
Yazar: Pearl S.Buck
Çevirmen: Mehmet Gürsel
Orijinal Dil: İngilizce
Tür: Roman
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 272 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (1)

Ebedi Mucize – Pearl S. Buck için 1 değerlendirme.

  1. zoritoler imol

    That is really attention-grabbing, You’re an overly professional blogger. I have joined your feed and look ahead to seeking more of your excellent post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks!

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products