Dâhiler Ülkesi – Lucy Crehan

Düzenleyen: Aslı Sabuncu

Lucy Crehan’ın kaleme aldığı Dâhiler Ülkesi: Finlandiya’dan Japonya’ya Eğitimde Dünya Devlerinin Başarı Sırları kitabı Epsilon Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 5 Ekim 2022
Kategoriler:

İnceleme

Lucy Crehan, şehir merkezindeki bir okulda öğretmendir. “En iyi performans gösteren” eğitim sistemlerinden alındığı iddia edilen ancak sürekli değişen hükümet politikalarından bıkmıştı. Dünyada ilk sıralarda yer alan ülkelerin sınıflarında gerçekten neler olup bittiğini öğrenmeye karar verdi.

Bu konuda daha da derine inmeye kararlı olan Lucy, Finlandiya, Japonya, Singapur, Şanghay ve Kanada’da kişisel bir eğitim yolculuğuna çıktı. Okullarda öğretmenlik yapıp kendini onların çok farklı kültürlerine kaptırdı. Okul hayatıyla ilgili çizelgelerde ve grafiklerde yer almayan şaşırtıcı gerçekleri keşfetti.

Dâhiler Ülkesi, Crehan’ın dünya çapındaki yolculuğunu belgeliyor, deneyimlerini politika, tarih, psikoloji ve kültür araştırmalarıyla bir araya getirerek bu ülkelerden neler öğrenebileceğimize dair kapsamlı yeni bilgiler sunuyor.

Bu ülkeler yüksek puanlara nasıl ulaşıyor? Başkaları onlardan ne öğrenebilir? Ve bu başarının bedeli nedir?

Dâhiler Ülkesi kitabı için ne dediler ?

“Crehan’dan üstün bir eser… Diğer ülkelerin nasıl öğrendiklerinden çıkarılacak çok şey olduğu fikrinin güçlü bir savunması.” —Economist

“Dikkat çekici ve orijinal bir kitap… Mutlaka okunmalı.” —Dylan Wiliam

Lucy Crehan kimdir ?

Lucy Crehan nitelikli bir öğretmen, eğitim kâşifi ve uluslararası bir eğitim danışmanıdır. Bakışlarını araştırma ve politikaya çevirmeden ve Cambridge Üniversitesi’nde Eğitim Yüksek Lisansında bir ayrıcalık kazanmadan önce üç yıl boyunca bir ortaokulda bilim ve psikoloji dersleri verdi.

Dünyanın ‘en iyi performans gösteren’ eğitim sistemlerinde çığır açan gezisinden döndüğünden beri, IIEP UNESCO için öğretmen kariyer yapıları hakkında bir rapor yayınladı, İngiltere hükümetine öğretmen iş yükü konusunda İngiltere, ABD, Fransa ve İsveç’teki konferanslarda bir çalışma grubunun parçası olarak tavsiyelerde bulundu ve çalışmaları hakkında konuştu. Şu anda Education Development Trust’ta yabancı hükümetlere eğitim reformu konusunda danışmanlık yapan bir ekibin parçası olarak çalışıyor. Lucy, nişanlısı Mark ile Bath’da yaşıyor.

Künye

Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Kitap Adı: Dâhiler Ülkesi
Kitabın alt başlığı: Finlandiya’dan Japonya’ya Eğitimde Dünya Devlerinin Başarı Sırları
Kitabın Orijinal Adı: Cleverlands: The Secrets Behind the Success of the World’s Education Superpowers
Yazar: Lucy Crehan
Çevirmen: Yeşim Öksüzoğlu
Dil: Türkçe
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Eğitim
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 320 sayfa
Ebat: 13.5×21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Dâhiler Ülkesi – Lucy Crehan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir