Dağlar Taşlar Tanığımdır – Sevim Çiçek

Yayınevi:

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Mansiyon ödüllü Sevim Çiçek’in bize hiç de uzak olmayan bir coğrafyanın yaşadıklarından esinlendiği ve orada yaşayanların seslerine kulak verdiği ilk kitabı Dağlar Taşlar Tanığımdır, Notos Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 27 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Sevim Çiçek, özgün bir anlatımla birbirinden çarpıcı hikâyeleri derlediği Dağlar Taşlar Tanığımdır’da yıllardır belleğinde, içinde dürtülüp duran nar misali biriken hikâyeleri, pek çok insanın uzaktan bakıp görmeyi ya da görmemeyi seçtiği yaşamlara inat görmeyi, uzaklardan işitilen seslere tıkanan kulaklara inat duymayı tercih ediyor hatta kaleme alıyor.

Arka kapaktan

Geleneklerin, yoksunlukların, şiddetin egemen olduğu bir coğrafyanın insanları. Sokuldukları cenderelere, o sıkıntıların içinden çıkamama halleri, kimi zaman isyan edişleri ve çözüm arayışları. Sevim Çiçek az yazılmış hayatları çok yakından tanıyor olmalı ki bu kadar sahici ve sarsıcı anlatıyor. O insanların yaşadığı dünyanın havasını, suyunu, soluğunu bu denli güçlü ve etkileyici biçimde anlatmak kolay değil. Ustalık eseri bir dille yazılmış bu öyküleri yerel olanın sesini duyarak okuyacaksınız.

Sevim Çiçek’in uzun yıllar içinden getirdiği hikâyeler aynı zamanda bir yazarın sahip olduğu birikimin ne denli önemli olduğunu da gösteriyor. O çok iyi bir hikâye anlatıcısı.

Dağlar Taşlar Tanığımdır hak ettiği okuru bulduğunda belleklerden silinmeyecek.

Sevim Çiçek kimdir?

1965’te doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Tarih öğrenimi gördü. 1989’da başladığı öğretmenliğe 2006-2010 yıllarında ara verdi, bu sırada Tarih Vakfı’nda çeşitli projelerde görev aldı. 2010’da yeniden öğretmenliğe döndü, 2019’da emekli oldu. Öykü ve yazıları çeşitli dergilerde ve internet sitelerinde yayımlandı. Bursa Nilüfer Kütüphanesi’nin 2019’da Nezihe Meriç anısına düzenlediği öykü yarışmasına gönderdiği Paydası Sıfır Olan Sayı Tanımsız ve Sonsuzdur öyküsü yayımlanmaya değer bulunarak seçkide yer aldı. Civan Buradadır Nasıl Geleyim öyküsü 2020’de Nilüfer Kütüphanesi’nin Fakir Baykurt anısına düzenlediği öykü yarışmasında mansiyon aldı. Dağlar Taşlar Tanığımdır Sevim Çiçek’in ilk kitabıdır.

Künye

Yayınevi: Notos Kitap
Kitap Adı: Dağlar Taşlar Tanığımdır
Yazar: Sevim Çiçek
Dizi: Kurgu
Tür: Öykü
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 160 sayfa
Ebat: 13 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Dağlar Taşlar Tanığımdır – Sevim Çiçek”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products