Bitcoin – Satoshi Nakamoto

Yayınevi:

Düzenleyen: Sanem Güven

Begüm Saracel

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun yazıları Phil Campagne tarafından derlendi ve Bitcoin adıyla her meslekten okuyucunun bitcoinin inceliklerini anlayacağı şekilde, âdeta bir nevi Bitcoin Ansiklopedisi olarak Ether Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 6 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Lidyalıların M.Ö. 7. yüzyılda madeni parayı icadından bu güne para da evrim geçirmeye devam ediyor. 17. yüzyılda kâğıt paranın yaygınlaşması sonrasında, günümüzde dijitalleşmiş elektronik parayı konuşuyoruz.

Bitcoin’in ardında yatan teknoloji olan blok zinciri, dijital paraların herhangi bir finansal kurumdan geçmeden (mesela arada bir banka olmadan) bir taraftan diğerine çevrim içi ödeme ile gönderilmesini mümkün kılıyor. Bu da çağımızdaki en büyük teknolojik gelişmelerden biri olarak nitelendiriliyor.

Bu kitap, Bitcoin’i detaylarıyla anlamak için eşsiz bir rehber.

Kitap için ne dediler?

“Karşınızda fenomen haline gelmiş bir kitap, gizemli figür Satoshi’nin bitcoin hakkında yazdığı her şeyi bu kitapta bulacaksınız.” – John W. Ratliff

“Phil Champagne çağımızın en önemli teknolojik yeniliğini okunması kolay bir formata büründürdü: üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan ödeme işlemlerini gerçekleştirilebilen bütünüyle merkeziyetsiz bir platform bitcoin. Bugünlerde en az İnternet’in kendisi kadar iletişimin evriminde büyük bir adımı temsil ediyor. Bu kitapta onun teknolojik ve felsefi altyapısını görüyoruz.” – Jeff Berwick, The Dollar Vigilante

Satoshi Nakamoto kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı takma isimdir. Bu uygulamanın bir parçası olarak aynı zamanda ilk blok zinciri veritabanını tasarlamış, Aralık 2010’a kadar Bitcoin’in geliştirilmesinde aktif bir rol oynamıştır.

Kim olduğu hâlâ bilinmeyen Nakamoto’nun, 5 Nisan 1975 doğumlu Japonya’da yaşayan bir adam olduğu iddia edilmiştir.Fakat ortaya atılan iddiaların çoğu Nakamoto’nun; Amerika veya Avrupa’da yaşayan, Japon asıllı olmayan, kriptografi (şifreleme) uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olduğu yönündedir.

Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü 10 Kasım 2021 fiyatı baz alındığında yaklaşık 68,74 milyar dolara tekabül ediyor.

Künye

Yayınevi: Ether Kitap
Kitap Adı: Bitcoin
Yazar: Satoshi Mokamato
Derleyen: Phil Campagne
Çevirmen: Çağla Taşkın
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Finans – İnceleme Yazıları
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 336 sayfa
Ebat: 13,5 x 21 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bitcoin – Satoshi Nakamoto”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products