Bir Kadın – Annie Ernaux

Kitap Yazarı:
Yayınevi:

Düzenleyen: Yasemin Kaya

Begüm Saracel

Yalın Tutku ve Boş Dolaplar’da kendisini, Babamın Yeri’nde babasını anlatan Annie Ernaux, Can Yayınları’ndan çıkan son kitabı Bir Kadın’da iki yıl boyunca hastanede kalan Alzheimer hastası annesinin ölümünü ve anne-kız ilişkilerini konu alıyor.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2023
Kategoriler:

İnceleme

2022 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Annie Ernaux’un kitaplarından son olarak Bir Kadın, Can Yayınları tarafından Türkçeye kazandırıldı. Bir Kadın kitabı, yazarın annesinin hayatını anlatan bir otobiyografik roman. Kitapta yazar, annesinin hayatını ve kendi hayatını anlatarak bir kadının hayatındaki değişimleri ve toplumsal yapıdaki farklılıkları ele alıyor, Alzheimer hastalığıyla mücadelesini anlatıyor. Annie Ernaux, bize annesinin hikayesi üzerinden bir kuşağın, bir toplumun ve bir tarihin hikayesini çok dokunaklı bir dille anlatıyor. Bir anne ve kızı arasındaki hem zayıf hem de sarsılmaz bağı, onları ayıran dünyaları anlatan Bir Kadın, çok kısa bir kitap olmasına rağmen derin ve etkileyici bir dile sahip.  Yazarın mümkün olan en tarafsız dille yazdığı bir ağıtını okur gibiyiz.

Arka kapaktan

Artık sesini duymayacağım. Olduğum kadını, bir zamanlar olduğum çocukla bir araya getiren onun sesi, sözleri, elleri, tavırları gülüşü ve yürüyüşüydü. Geldiğim dünyayla aramdaki son bağ da koptu.

Ernaux, hafızasını, zihinsel ve fiziksel bütünlüğünü yok eden bir hastalık yüzünden yitirilen annenin ardından, küçük bir Normandiya kasabasının varoşlarında doğan ve Paris’in banliyölerindeki bir hastanenin geriatri koğuşunda ölen gerçek kadının portresini çizmeye, onu olduğu gibi resmetmeye girişiyor.

Bir anne ve kızı arasındaki hem zayıf hem de sarsılmaz bağı, onları ayıran dünyaları anlatan Bir Kadın, mümkün olan en tarafsız dille yazılmış bir ağıt, belki de Annie Ernaux’nun en dokunaklı metni.

Annenin yaşamına ve ölümüne şefkatli, sert ve dokunaklı bir saygı duruşu…” The Washington Times

Son derece özgün. Bir Kadın, aslında her kadının hikayesi.” The New York Times

Annie Ernaux kimdir?

Eylül 1940’ta, Lillebonne’da, işçi sınıfına mensup bir ailede doğdu; çocukluğunu Yvetot, Normandiya’da geçirdi. Mazbut bir sosyal çevrede büyüdü, edebiyat öğrenimi gördü ve uzun yıllar boyunca edebiyat öğretmenliği yaptı. Kişisel deneyimle toplumsal tarihi birleştiren unsurları daha ilk romanı Armoires vides’le (Boş Dolaplar) ortaya koydu. Sınıf atlama, evlilik, kadın özgürlüğü, cinselllik, kürtaj, hastalık, yaşlılık ve ölüm gibi meseleleri kendi deneyimleri üzerinden aktarırken, arka planda daima toplumsal yasam ve onu oluşturan kültürel, siyasi, tarihi olaylara yer vererek, “toplumsal bellek” yazını olarak nitelenebilecek eserlere imza attı; başta Renaudot Ödülü olmak üzere birçok ödüle değer görüldü. Hâlâ Cergy’de yaşamaktadır.

Künye

Yayınevi: Can Yayınları
Kitap Adı: Bir Kadın
Kitabın Orijinal Adı: Une Femme
Yazar: Annie Ernaux
Çevirmen: Yaşar Avunç
Orijinal Dil: Fransızca
Dizi: Çağdaş
Tür:
Roman
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 64 sayfa
Ebat: 12,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Bir Kadın – Annie Ernaux”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products