Artık Hiçbir Yer Ev Değil – John Boyne

Düzenleyen: İmre Polat

Başak Bingüler

İrlandalı yazar John Boyne tarafından kaleme alınan ve Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlanan Artık Hiçbir Yer Ev Değil’de de İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan günümüze kadar gelen, geçmişin ve sırların yükünü her gittiği yere taşıyan kahramanımızın hayat hikâyesine tanık olacaksınız.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 26 Kasım 2022
Kategoriler:

İnceleme

Nazi toplama kampında yolları kesişen iki küçük çocuğun hikâyesinin anlatıldığı; yayımlandığı döneme damgasını vuran, elli sekiz dilde yayımlanarak milyonlarca okura ulaşan ve aldığı ödüllerle klasikler arasında yer alan Çizgili Pijamalı Çocuk’un devamı niteliğindeki Artık Hiçbir Yer Ev Değil’de bir önceki kitaptan tanıdığımız kahramanlar yeniden aramızda.

Kullanılıp Atılmış Kimliklerle Dolu Bir Yaşam: Gretel’in Hikâyesi

John Boyne Artık Hiçbir Yer Ev Değil‘de, yıllar boyunca farklı kimliklerin ardına saklanarak geçmişinden kaçmaya çalışan doksanlı yaşlardaki Gretel’in vicdanıyla giriştiği “sessiz” savaşı; 1946’nın Paris’i, 1953’ün Sydney’i ve 2022’nin Londra’sı arasında gidip gelen baş döndürücü bir anlatı eşliğinde sunuyor.

Etrafını saran tarihî olaylar karşısında bir insanın ne kadar kusurlu sayılabileceği ve dolaylı ya da dolaysız yoldan işlediği suçlardan ne denli sorumlu tutulabileceği hakkında derin sorgulamalara iten roman, okuru kendi içindeki adalet duygusuyla baş başa bırakıyor.

Sarsıcı bir kurgu, sinematografik bir anlatı…

2022 yılının Londra’sında, Hyde Park manzaralı bir evdeyiz… Şeytanın kızı adıyla da anılan Gretel artık doksan bir yaşındadır. Sırlarını en yakınlarına bile hiç açmamış olsa da; geçmişin acı dolu izleri hâlâ peşindedir. Bir zamanlar dünyaya Führer’in gözlerinden bakabilme cesaretini gösteren bu yaşlı kadın için savaş hiçbir zaman bitmemiştir. Çünkü olup bitenlerden ötürü kendi içinde yaşadığı suçluluk duygusundan bir an bile kurtulamamıştır. Ve şimdi, hiç beklemediği kadar uzun süren ömrünün son hikâyesini anlatmak için yeniden aramızda!

John Boyne, İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan günümüze uzanarak, üç farklı ülkede geçen sarsıcı olayları kaleminin ucuna taktığı bu romanında; suçluluk duygusu, suç ortaklığı ve yas temalarına eğiliyor.

Kitaptan…

‘’Bir hikâyeyi yeterince sık anlatırsan gerçeğe dönüşüverir.’’

“Bizimki gibi aileler nasıl bir dünya yaratmıştı böyle.”

John Boyne Yeni Romanı Hakkında Ne Söylüyor?

Artık Hiçbir Yer Ev Değil kitabının fikri 2004 yılında, Çizgili Pijamalı Çocuk‘un son taslağını hazırlarken aklıma geldi. Onu bir gün yazacağımı biliyordum. Yıllarca bilgisayarımda Gretel’in Hikâyesi adlı bir dosya tuttum. Bruno’nun ablası hakkında aldığım notları, ileride nasıl bir hayatı olabileceğini, yetişkinliğinin hangi denetimler etrafında şekilleneceğini hep buraya kaydettim. Asıl niyetim bu kitabı, hayatımın sonuna doğru, seksenli ya da doksanlı yaşlarımda, diğer yanlarımla birlikte yaratıcılığımın da artık körelmeye başladığı bir dönemde kaleme almaktı. Derken pandemi patlak verdi, karantinaya girdik ve ben de kendimi evimin arka bahçesinde bir şeyler yazmaya hazır hâlde buldum; o ânın yalnızlığı bana bunun tam zamanı olduğunu düşündürdü. Ve böylece yazmaya başladım.”

John Boyne Kimdir?

1971 yılında İrlanda’nın Dublin kentinde dünyaya gelen John Boyne, Dublin Trinity Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yazarın 2006 yılında yayımladığı ve Nazi toplama kampları gerçeğini iki çocuğun gözünden anlattığı romanı Çizgili Pijamalı Çocuk, Miramax tarafından sinemaya uyarlanarak pek çok ödül aldı. Tüm dünyada milyonlarca satan kitap İrlanda listelerinde 80 hafta bir numarada kalarak büyük bir rekora imza attı ve New York Times’ın çok satanlar listesinin de zirvesine yükseldi. Yetişkin edebiyatı alanında da ürünler veren Boyne, çalışmalarına Dublin’de devam etmektedir.

Künye
Yayınevi:
Delidolu Yayınları
Kitap Adı: Artık Hiçbir Yer Ev Değil
Yazar:
John Boyne
Çevirmen:
Olcay Mağden
Tür:
Roman
Basım Tarihi:
2022
Sayfa Sayısı:
392 sayfa
Ebat:
13,5 x 19,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Artık Hiçbir Yer Ev Değil – John Boyne”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products