Arkadaşlık Beklemez – Lucile de Pesloüan

Düzenleyen: İmre Polat

Begüm Saracel

Lucile de Pesloüan’ın kaleme aldığı, kitap kurdu bir çocuğun hikâyesini anlattığı Arkadaşlık Beklemez, sade ve açık anlatımıyla; hayvan ve kitap sevgisini, hak ve özgürlükleri, paylaşmayı, akran iletişimini, dostluğu, yalnızlığı ele alarak Kırmızı Kedi Çocuk etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2023
Kategoriler:

İnceleme

Lucile de Pesloüan’ın yazdığı, Jacques Goldstyn’in resimlediği Arkadaşlık Beklemez, çizgi roman tadındaki bölümleri, yer yer sessiz sayfaları, kurgusu, değindiği konular ile çocuklara hayvan sevgisi ve arkadaşlığı anlatıyor, Küçük Prens ve Matilda gibi kitaplara verdiği selam ile dikkat çekerken de yüzümüze tatlı bir tebessüm konduruyor.

Dostluklar bazen sokak kedilerini sevmekle başlar…

Aramızda arkadaş edinmekte güçlük çekmeyen var mı? Bazen arkadaş edinmek, yeni bir insanla tanışmak, bir sohbeti başlatmak, kendini anlatmak öyle zor gelir ki insana. Ama yazarımız bakın bize ne diyor: Hayat beklemez, arkadaşlık da…

Arka kapaktan

Maxime 10 yaşında. Şu hayatta en sevdiği şey kitaplarla kediler. Şimdilik roman kahramanlarıyla oynasa da gerçek bir arkadaşı olsun çok istiyor. Hislerini paylaşabileceği bir arkadaş. Sözlük okumayı sevdiğini söylediğinde onunla dalga geçmeyecek bir arkadaş.

Maxime bir gün okuldan eve dönerken kedi mamalarıyla dolu kaplar keşfeder. Kedisi Zerdeçal’la başladığı heyecan verici bir soruşturmanın sonunda çok özel bir insanla tanışacaktır.

Kitaptan

“Kitap okumayı sevmeyen çocuklara kitapları sevdirmek için okuma ödevleri veriliyor. Ancak Maxime’e göre bu biraz garip bir yöntem çünkü çocukların zorla yaptıkları şeyleri sevmediğini biliyor. Okumayı sevmeyenler de haliyle bu durumdan hiç hoşlanmıyor.

Kanıt: Okumayı her şeyden çok (Zerdeçal’dan daha çok değil) seven Maxime bile zorunlu okumalardan nefret ediyor.”

Künye

Yayınevi: Kırmızı Kedi Çocuk
Kitap Adı: Arkadaşlık Beklemez
Kitabın Orijinal Adı: Le monde de Maxime
Yazar: Lucile de Pesloüan
Resimleyen: Jacques Goldstyn
Çevirmen: Bahar Demirhan
Orijinal Dil: Fransızca
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Roman-Öykü
Yaş Sınırı: 1. 2. 3. Sınıflar
Basım Tarihi: 2023
Sayfa Sayısı: 104 sayfa
Ebat: 16,5 x 22,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Arkadaşlık Beklemez – Lucile de Pesloüan”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products