Anlamlı Bir Yaşam – Todd May

Yayınevi:

Düzenleyen: Aslı Sabuncu

Başak Bingüler

Şiddetsiz Direniş: Felsefi Bir Giriş ve Ölüm: Felsefi Bir Deneme kitaplarıyla ülkemizde tanınan Todd May yeni kitabı Anlamlı Bir Yaşam ile okurlarıyla buluşmayı bekliyor. Anlamlı Bir Yaşam isimli kitap İrene Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2022
Kategoriler:

İnceleme

İyi, güzel veya daha da önemlisi anlamlı bir yaşam için yolumuz nerelerden geçer? Bazılarımız için bu sorunun cevabı inançta yatar; bazılarımız içinse insan ilişkilerinde, eylemlerimizde ya da hayat boyu süren bir arayışta. Oysa bunlar gerçekten anlamlı bir yaşam için yeterli midir? Çağımızın en ünlü post-yapısalcı düşünürlerinden Todd May, işte bu soruya yepyeni bir yöntemle ve Aristoteles’ten Heidegger’e kadar birçok filozofa göz kırparak yanıt arıyor ve nihayetinde şu soruyu soruyor: Evren Albert Camus’nün savunduğu gibi sessiz midir, yoksa Aristoteles’in söylediği gibi bu sonsuzluktaki yerimizi ve rolümüzü bulmamız için kulağımıza mı fısıldıyor ?

Anlamlı Bir Yaşam, felsefe tarihinin kadim problemlerinin yanında günümüz çıkmazlarının izdüşümlerini de sunan, dili ve biçimindeki yalınlığı ile okuru hiçbir teknik ayrıntıyla uğraşmak zorunda bırakmadan cevaplanması en zor sorularla ustaca başa çıkan bir anlatı.

Evren sessiz. Kutsanmış değiliz, beklenmiyor ve hoş karşılanmıyoruz. Darwin’in öğrettiği gibi, bizler evrimsel olumsallıklarız. İnsan olmayan çevrenin değişen nitelikleri dışında hiçbir şey varoluşumuza yol açmadı. Yucatán Yarımadası yakınlarında dünyaya bir asteroit çarpmamış olsaydı, burada bile olmayabilirdik. Biz kozmik tesadüflerden başka bir şey değiliz.

Todd May kimdir?

Todd Gifford May 13 Mayıs 1955’de New York’ta dünyaya geldi. May 1989’da Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde kıta felsefesi alanında doktora yaptı. Kariyerinin ilk zamanlarında Fransız felsefesine odaklandı. Araştırma ve çalışma konuları anarşizm, postyapısalcılık ve post-yapısalcı anarşizm olup siyaset filozofudur. Daha yakın zamanlarda varoluşçuluk ve ahlak felsefesi üzerine kitaplar yayınladı. Todd May ülkemizde ayrıca Deleuze: Bir Birey Nasıl Yaşayabilir, Şiddetsiz Direniş: Felsefi Bir Giriş ve Ölüm: Felsefi Bir Deneme kitaplarıyla tanınmaktadır.

Künye
Yayınevi: İrene Kitap
Kitap Adı: Anlamlı Bir Yaşam
Kitap Alt Başlık: Sessiz Bir Evrende Anlam Arayışı
Yazar: Todd May
Kitabın Orijinal Adı: A Significant Life
Çevirmen: Bekir Aşçı
Orijinal Dil: İngilizce
Dil: Türkçe
Dizi: Kurgu dışı
Tür: Felsefe
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 216 sayfa
Ebat: 13.5×19.5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Anlamlı Bir Yaşam – Todd May”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products