Akasyalı Meydanın Çocukları – Hatice Demir

Düzenleyen: İmre Polat

Başak Bingüler

Akasyalı Meydanın Çocukları, okurları bir köy meydanındaki sırlarla dolu akasya ağacının etrafında toplayıp gün yüzüne çıkmamış bir hikâyenin ardına düşüren eğitimci, yazar Hatice Demir tarafından çocuklar için kaleme alındı ve Günışığı Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 10 Aralık 2022
Kategoriler:

İnceleme

Bir meydanda nesillerdir var olan bir ağacı düşünün; sizden önce kim bilir kaç kişinin gölgesinde soluklandığı, tanıdık bir yüzle ayaküstü muhabbetler yaptığı ya da önünden geçip gittiği… Bir ağaç bunlardan fazla daha ne olabilir ki? Hatice Demir’in ustalıklı ve şiirsel bir dille yazdığı ilk romanı Akasyalı Meydanın Çocukları’nın temel karakterlerinden biri olan akasyalı ağaç koca gövdesi, yemyeşil dalları ve içinde sakladıklarıyla bunlardan çok daha fazlası.

İnsan gibidir ağaçlar, sevgiyle büyürler.

Köyün meydanında yıllara meydan okuyan akasya ağacı fırtınada devrilince, onun gölgesine sığınmaya alışık herkes şaşırır. Üstelik, ağacın gövdesinde umulmadık bir şey saklıdır. Her gün gelip, kimseyle konuşmadan akasyanın altında oturan Mustafa Amca da artık ortalıkta görünmez olur. Ayber ve Efe, onun sessiz yalnızlığından ürkseler de, ihtiyarın ağaçla yakınlığını merak ederler. Çocukların yardımseverliği sayesinde geçmişin anıları çiçeklenmeye, ağacın gizemi çözülmeye başlayacaktır…

Hatice Demir Kimdir?

1985’te Aydın’da doğan Hatice Demir, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Mersin Okulları’nda başladığı Türkçe öğretmenliği ve ardından idarecilik görevlerini, 2022’de aynı kurumun İzmir’deki okulunda sürdürüyor. Sözcüklerin büyülü dünyasına çocukken adım atan Hatice Demir, ortaokul ve lise yıllarında çeşitli şiir ve öykü yarışmalarında ödüller kazandı, üniversite yıllarında yazmaya zaman ayırdı.

Künye
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Kitap Adı:
Akasyalı Meydanın Çocukları
Yazar:
Hatice Demir
Orijinal Dil: Türkçe
Dizi:
Kurgu
Tür:
Roman
Yaş Sınırı:
4, 5, 6. Sınıflar
Basım Tarihi:
2022
Sayfa Sayısı:
100 sayfa
Ebat:
120 x 180 mm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Akasyalı Meydanın Çocukları – Hatice Demir”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products