5 Dakikalık Doğa Öyküleri – Gabby Dawnay

Yayınevi:

Düzenleyen: Anıl İlkay Bozkurt

Begüm Saracel

Gabby Dawnay’nin müzikal anlatısı ve Mona K’nin muhteşem çizimlerinin bir araya geldiği 5 Dakikalık Doğa Öyküleri, cıvıl cıvıl çocuk öyküleriyle ABM Yayınevi etiketiyle hem küçükler hem içindeki çocuğu yaşatan büyükler için raflardaki yerini aldı.

Sitede Yayınlanma Tarihi: 21 Ocak 2023
Kategoriler:

İnceleme

5 Dakikalık Doğa Öyküleri, doğanın keşfi için kapıyı aralıyor. Üstelik kitaptaki her öykü beş dakikalık zaman dilimine göre ayarlı. Anneler ve babalar kafiyeli cümleleri çocuklarına  okurken hem birlikte keyifli vakit geçiriyorlar hem de doğanın renklerine bürünmüş müthiş çizimlerle ormanın derinliklerine doğru bir gezintiye çıkıyorlar.

“Vahşi ve özgür rüzgârların estiği çayırlarda,
Var görmeni istediğim harika bir dünya!
Her gün keşfedilecek yeni mucizeler var,
Tepedeki gökten, yerdeki köke kadar!
Yumurta dolu bir yuvadan arıların vızıltısına,
Ormanın kalbi atar ağaçların arasında
Yaşıyoruz uzayda dönen bir gezegende,
Her canlının kendine özel bir yeri var yerkürede.”

Bugün ormanın hangi sakinini ziyaret etmek istersin?

5 Dakikalık Doğa Öyküleri, içinde sürpriz doğa bingosu ile beraber 9 öyküden oluşuyor. Doğal yaşamı keşfe çıkaran dokuz öykü ise şöyle:

  • Mantarların Gizemi
  • Orman Ağı
  • Geyiğin Şarkısı
  • Sığırcıkların Uçuşu
  • Kurbağaların Olağanüstü Başkalaşımı
  • Geyik Böceğinin Yedi Yıllık Şöleni
  • Bal Arısının Dansı
  • Küçük Gri Tavşan ve Yeşil Makine
  • Güve ve Ay

Her bir öykü farklı bir yaşam formunu anlatıyor; sığırcıkların uçuşu mu, geyik böceğinin şöleni mi yoksa bal arısının dansı mı daha ilginç?

“Yaprakların altında,
Ağaç köklerinin yanında,
Patlayan sporlar,
Titreşir rüzgârda.” –  Mantarların Gizemi Öyküsü

Anneler, babalar ve çocuklar bu kitabı çok beğendi!

“Altı yaşındaki torunum bu kitaba bayılıyor, ona doğum günü hediyesi olarak aldım.”

“Sanırım şimdiye kadar okuduklarım arasında en sevdiğim çocuk kitabı. Eğitici, ilginç ve kafiyeli; güzel resimli, sevimli ve büyüleyici hikayeler.”

“Doğanın kendi içindeki ilişkilerini çok iyi bağlayan kısa, kafiyeli öykülerden oluşan kesinlikle güzel bir kitap, çocuklarıma bir oturuşta okudum! Ayrı hikayelere bölünmüş olmasına rağmen kitabı çok çekici bulduk ve devam ettik. Özellikle mantar ve ağaç öykülerini beğendim; faydalı ve doğru bilgileri kolay anlaşılır bir şekilde ifade etmesine bayıldım. Altı ve sekiz yaşındaki çocuklarım öykülerden çok keyif aldılar. Kitabı üç yaşında bir çocuğa hediye olarak almıştım ama şimdi bir tane daha almam gerekebilir! Küçük çocuklar için hazırlanmış bir kitap olmasına rağmen benimkilerin çok beğendiği düşünülürse, uzun yıllar keyifle okunacağını tahmin ediyorum.”

Gabby Dawnay kimdir?

Çocuk kitapları yazarı, senarist, şair ve illüstratör Gabby Dawnay, çocuklara yönelik sanat ve bilim dergisi OKIDO için şiir yazarken çalışmalarını geliştirip çocuk TV kanalında yayımlanacak animasyonlu şov programına dönüştürdü. ‘Messy goes to OKIDO’ çok sevildi ve hit programlar arasına girdi. BBC iPlayer, Netflix ve YouTube için iki seri dizi yazdı, üçüncü dizi çalışmasını sürdürüyor. Çok sayıda resimli çocuk kitabı bulunuyor, Thames & Hudson tarafından yayımlanan If I Had… serisi çok beğenildi ve devam kitapları yayımlanıyor. A Possum’s  Tail, London Calls!, A Roller- Coaster Ride Around The Body, A House For Mouse, A Song For Bear, The Library Book dikkat çeken kitapları arasında sayılıyor. Her ikisi de ödüllü olan OKIDO ve ECO KIDS PLANET dergileri için çalışmaya devam ediyor; editörlük yapıyor, yazıyor ve çiziyor. Yazar, ailesi ile Londra’da yaşıyor.

Künye

Yayınevi: ABM Yayınevi
Kitap Adı: 5 Dakikalık Doğa Öyküleri
Kitabın Orijinal Adı: 5 Minute Nature Stories
Yazar: Gabby Dawnay
Çizer: Mona K
Çevirmen: Berrak İdiman
Orijinal Dil: İngilizce
Dizi: Çocuk Edebiyatı
Tür: Resimli Öykü Kitabı
Yaş Sınırı: 5+ yaş
Basım Tarihi: 2022
Sayfa Sayısı: 97 sayfa
Ebat: 21,5 x 27,5 cm

Diğer yeni çıkan kitap tanıtımlarını okumak için tıklayın.

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “5 Dakikalık Doğa Öyküleri – Gabby Dawnay”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Products