Margaret Teyzemin Aynası

Yayınevi:

Yazan: Walter Scott

Düzenleyen: Zeynep Ceren Burak

Editör: Cansu Varol İzmirli

İskoç edebiyatının önemli temsilcilerinden Sir Walter Scott’un tuhaf ve tekinsiz öykülerinin bir araya geldiği Margaret Teyzemin Aynası, Can Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı. Kitap iki kısa öyküden oluşuyor ama okuyucu üzerindeki etkisi o kadar kısa sürmeyecek.

 

Sitede Yayınlanma Tarihi: 30 Mayıs 2024

Orjinal Adı: The Tapestried Chamber or The Lady in the Sacque, My Aunt Margarets Miror

Orjinal Dili: İngilizce

Ülke: İskoçya

Türü: Öykü

Yayın Tarihi: 30.04.2024

Sayfa Sayısı: 80

Çevirmen: Burcu Yılmaz

Ebat: 12,5 *19,5

İnceleme

İskoç edebiyatının önemli temsilcilerinden Sir Walter Scott’un tuhaf ve tekinsiz öykülerinin bir araya geldiği Margaret Teyzemin Aynası, Can Yayınları etiketi ile raflardaki yerini aldı. Kitap iki kısa öyküden oluşuyor ama okuyucu üzerindeki etkisi o kadar kısa sürmeyecek.

Avrupa romantizminde tarihi roman türünün kurucusu olarak anılan Walter Scott, İskoç kültürüne duyduğu büyük ilgisi ile İskoç halk masallarının yeniden gün yüzüne çıkarılmasında önemli rol oynar. Yazdığı gizemli hikayeleri Margaret teyzesinden dinlediğini söylemesi yazdıklarını daha da ilginç hale getirir. Çünkü aktarılanların her biri birbirinden tuhaftır.

The Keepsake Stories adlı kitabında yer alan “Margaret Teyzemin Aynası” ve “Goblenli Oda veya Ceketli Kadın”, adlı öykülerinin bir araya geldiği Margaret Teyzemin Aynası, ürpertici, merak uyandırıcı ve bir o kadar korkutucu.

Yayınevinden

Sir Walter Scott, bu derlemedeki iki öyküsünü 1828 yılının sonunda hazırlanan, katkıda bulunan yazarlar arasında Mary Shelley, Thomas Moore, William Wordsworth gibi isimlerin olduğu bir almanak için kaleme alır.

“Margaret Teyzemin Aynası” ve “Goblenli Oda veya Ceketli Kadın” öykülerinin bir araya geldiği derleme, Scott’ın İskoç kültürü, değerleri, inançları üzerine ince gözlemlerinin ürpertici temalarla buluştuğu, her sayfada merak uyandırmaya devam eden bir okuma deneyimi sunuyor okura. Her ikisini de yazarın giriş notuyla sunduğumuz öyküler, defalarca okumaktan sıkılmayacağınız birer korku klasiği.

Kitaptan

“Dikkatli duyularımıza bile karşı koyarak

Hayal Gücü’nün oyunlarını oynadığı zamanlar vardır

–Madde gölge gibi, gölge madde gibi göründüğünde

– Geniş, sarih ve mimlenmiş paravan

Olanla olmayan arasında parçalandığında

Sanki akıl gözü bakmaya güç kazanmış gibi

Var olan dünyanın sınırlarının ötesine.

Böyle belirsiz rüyalar vaktini daha çok severim Hayatın tüm kaba gerçeklerinden.”

 Sir Walter Scott kimdir?

1771’de Edinburgh İskoçya’da doğdu. Altısı çocuk yaşta ölen dokuz çocuklu bir ailenin oğluydu. Ailesi soylu kökenlere dayanıyordu. Okula çok erken başladı. Babası da avukat olan Scott yüksek eğitimine hukuk alanında başladı, ancak İskoç tarihi ve kültürüne duyduğu büyük ilgi onu hukuktan yazmaya yöneltti. Alman romantizmi, gotik romanlar ve İskoç baladları üzerinde çalıştı. İlk eseri bir Alman baladının çevirisiydi. Minstrelsy of the Scottish Border’la bir edebiyatçı olarak anılmaya başladı. Bunu Scott’ı İskoç edebiyatının en önemli ismi haline getirecek Marmion, Göldeki Kadın, Waverley romanları gibi sayısız şiir, roman ve oyun takip etti. 1832’de öldü. Öldüğünde borç içindeydi, ancak romanları dönemin en çok satanları arasındaydı.

Künye

Yayınevi: Can Yayınları

Kitap Adı: Margaret Teyzemin Aynası

Orijinal Adı: The Tapestried Chamber or The Lady in the Sacque, My Aunt Margarets Miror

Yazar: Walter Scott

Çeviren: Burcu Yılmaz

Editör: Cansu Varol İzmirli

Kategori: Öykü

Basım Tarihi: 30 Nisan 2024

Sayfa sayısı: 80

Ebat: 12,5 * 19.5

Etiketler: Korku Öyküleri, İskoç Edebiyatı, Tuhaf Öyküler

Yeni çıkan kitap tanıtımlarını incelemek için tıklayın.  

 

Yorumlar (0)

Yorumlar

Henüz Bir Yorum Yok

Be the first to review “Margaret Teyzemin Aynası”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir