Çağımızın önemli ozanlarından biri olan Zülfü Livaneli adının önüne birçok sıfatı sığdırmış bir sanatçı. Ömer Zülfü Livanelioğlu, 20 Haziran 1946’da Konya’nın Ilgın ilçesinde dünyaya geldi. ABD Fairfax Konservatuvarını bitirdi ve üç yüze yakın eser besteledi. Eserleri yerli ve yabancı sanatçılar tarafından yorumlandı.

1972 – 1984 yılları arasında Stockholm, Paris ve Atina’da yaşadı, müzik ve felsefe alanlarında çalışmalar yaptı. Film müzikleri besteledi. Yönetmeliğini yaptığı filmler dünyanın pek çok yerinde gösterime sunuldu. Öykü, roman ve denemelerden oluşan 28 kitabı var.

Romanları 40 dilde yayınlandı; İspanya, Kore ve Almanya’da çok satanlar listesine girdi. Son olarak Serenad, Amerikalı okurlarıyla buluştu. Zülfü Livaneli’nin romanları İtalya ve Fransa’da Yılın Kitabı Ödülü, ABD’de çeşitli edebiyat ödülleri, Balkan Edebiyat Ödülü; Türkiye’de Yunus Nadi Roman Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı ve Beyaz Martı Onur Ödülü gibi ulusal ve uluslararası ölçekte pek çok saygın ödüle layık görüldü. Columbia, Harvard, Princeton, Shangay, St. Petersburg, Kazan üniversitelerinin yanı sıra, çeşitli Türk üniversitelerinde de konferanslar ve dersler veren usta edebiyatçının romanları, Missouri Southern State University’de (MSSU) ders kitabı olarak okutuldu. Cengiz Aytmatov ev sahipliğinde Arthur Miller, Peter Ustinov, James Baldwin, Yaşar Kemal gibi 20. yüzyılın edebiyat dâhileri ve düşünürlerinin katılımıyla gerçekleşen Issık Göl Forumu’nda yer aldı. Livaneli edebiyat, müzik ve sinema alanlarında 30’dan fazla ulusal ve uluslararası ödül sahibi. 1996-2016 yılları arasında UNESCO İyi Niyet Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2002-2006 yıllarında ise milletvekili olarak TBMM’de yer aldı.

 • Sazın Teli Koptu

  Sazın Teli Koptu, Zülfü Livaneli ile Erdal Öz’ün yıllara meydan okuyan dostluğunun doğrudan onların kalemlerinden çıkan, mektuplarla, söyleşilerle, yazılarla kurulmuş anlatısı.

 • Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm – Zülfü Livaneli

  Bu dünya çok kötü günlerden geçti ama en kötü günleri hep özgürlüğü, eşitliği, adaleti savunanlar yaşadı. Peki ya “cellatlarıyla” hesaplaşma fırsatları olsaydı? Zülfü Livaneli’nin İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan kitabı Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm işkencelere maruz kalıp vatanlarından edilmiş politik mültecilerin öç alma ile affetme arasında gidip gelen psikolojilerini sarsıcı bir kurguyla ele alıyor.

 • Kaplanın Sırtında “İstibdat ve Hürriyet” – Zülfü Livaneli

  Zülfü Livaneli’nin, İnkılâp Kitapevinden çıkan son romanı Kaplanın Sırtında “İstibdat ve Hürriyet”, Osmanlı Padişahı Ⅱ. Abdülhamid’in tahttan indirilerek sürgüne gönderildiği Selanik’teki Alatini Köşkü’nde kaldığı üç buçuk yıllık süreci konu alıyor. Livaneli, okuru sürükleyici üslubuyla Ⅱ. Abdülhamid’e farklı bir pencereden bakmaya davet ediyor.

 • Serenad – Zülfü Livaneli

  Serenad yakın tarihimizde yaşanmış iç içe geçen insan hikâyelerini, katledilişleri ve yürek burkan bir aşk hikâyesini anlatan sürükleyici bir roman. Bir zamanlar İstanbul’da öğretmenlik yapmış bir profesörün yıllar sonra Amerika’dan Türkiye’ye yolculuğunu ve  tarihin acımasız olayları arasında kalmış masum insanların başından geçenleri gözler önüne seriyor.

 • Balıkçı ve Oğlu – Zülfü Livaneli

  Zülfü Livaneli’nin Ernest Hemingway ve Sait Faik gibi deniz üzerine roman yazma hayali Balıkçı ve Oğlu kitabıyla gerçekleşti. Türk edebiyatına birçok eser kazandıran ve bir süredir Bodrum’da yaşayan Livaneli, bu coğrafyanın insanını, denizini, düşmanını, acısını, umutlarını bu romanında kaleme aldı.