1958 Samsun doğumlu olan Sevim Ak, Kimya Mühendisliği ve Biyokimya Uzmanlığı eğitimi aldı. 1985 yılından beri çocuk edebiyatıyla ilgilenen yazar, 1987 yılında Redhouse Yayınları tarafından basılan ve ilk kitabı olan Uçurtmam Bulut Şimdi ile Akademi Kitabevi Öykü Ödülü’nü kazandı.

17 Ağustos 1999 depreminden sonra Tel Aviv Belediyesi Ruh Sağlığı Merkezi ve Marmara Üniversitesi Vakfı iş birliğiyle yürütülen Marmara Depremi Psikososyal Rehabilitasyon Projesi, yazarın çocuk korkuları ile ilgili on üç öyküsünden yola çıkılarak başlatıldı.

Sevim Ak’ın Kırık Şemsiye adlı resimli öykü kitabı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2006 yılının en iyi resimli kitabı seçildi.

  • Kuşlu Köy – Sevim Ak, Öykü Akarca

    En son ne zaman bir kuş cıvıltısı duydunuz? Durup dinleyelim. Şehir gürültüsünden başka bir şey yok mu? Korkmayın, kuşların nereye gittiğini biliyorum, Sevim Ak ve Öykü Akarca’nın yarattığı bir dünyada şimdi onlar. Can Çocuk’tan çıkan Kuşlu Köy’de olmalılar. Beni takip ederseniz siz de köyünüze o kuş seslerini geri getirebilirsiniz. Hikâyelerin gücüne inansak yeter.

  • Sıcak Çikolatalı Yolculuklar – Sevim Ak

    21. yüzyılda yaşayan bir çocuk olsanız ve etrafınızda “Teknoloji mi doğa mı?” tartışmaları olsa siz hangisini seçerdiniz? Mesela kendinizi son teknoloji ile donatılmış bir takside bulsanız ne yapardınız? Çocuk edebiyatımızın usta kalemlerinden Sevim Ak, Sıcak Çikolatalı Yolculuklar romanında işte bu soruları ve daha fazlasını sorduruyor okuyucuya.