1963 yılında İtalya’nın Sarzana kentinde dünyaya gelmiştir. Doktor ve psikanalist olarak çalışmış, çocuk ve gençlik kitaplarının yanı sıra gazete ve dergilerde eğitim ve gençler üzerine yazılar yazıyor, çocuklara ve gençlere seminerler veriyor.

Luigi Ballerini, Zia Dorothy (Dorothy Teyze) isimli kitabı ile 2010 yılında White Raven Ödülü’nü, Parlak Fikir Pastası ile 2014 yılında 9-12 yaş çocuk kitabı dalında İtalyan Andersen Ödülü’nü, ve adı SIFIR, kitabı ile 2016 yılında gençlik kitabı dalında Bancarellino Ödülü’nü kazanmıştır.

2020’de Türkçe yayımlanan Doğaya Fısıldayan Çocuklar’ın (L’estate di Nico, 2016) ardından gelen son gençlik romanı Mira Her Şeyi Bilir (2022; Myra sa tutto, 2020) olan Ballerini, eşi ve dört çocuğuyla birlikte Milano’da yaşıyor.

  • Mira Her Şeyi Bilir – Luigi Ballerini

    Çağdaş İtalyan edebiyatının ödüllü yazarlarından Luigi Ballerini’nin kaleme aldığı son distopik romanı Mira Her Şeyi Bilir ON8 Kitap etiketiyle raflarda genç okurları bekliyor.

  • adı SIFIR – Luigi Ballerini

    Sevgiyle büyütülmeyen, insanlarla fiziksel teması olmayan bir insanın gelişmiş bir toplumla, sağlıklı bir şekilde büyümüş, yetişmiş insanlarla iletişim kurması mümkün müdür? Dahası bu ilk karşılaşma nasıl travmatik bir etki yaratır bu insanda? Bu sorunun yanıtını ON8 Günışığı Kitaplığından çıkan adı SIFIR kitabının kahramanının yaşadıklarında arayalım.