Portekizli yazar, şair ve gazeteci José Saramago, 16 Kasım 1922- 18 Haziran 2010 tarihleri arasında yaşadı. Dinle ilgili fikirleri nedeniyle eserleri Portekiz hükümeti tarafından sansürlendiğinde Kanarya Adaları’nda Lanzarote’ye yerleşti ve ömrünü burada geçirdi. Baltasar ve Blimunda adlı romanıyla ancak 70’lerde tanınan yazarın eserleri 25 dile çevrildi, satış rakamları sadece Portekiz’de milyonları aştı. 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü aldı.

Ölümünden sonra yayımlanan kitabı Çatıdaki Pencere’nin giriş bölümünde karısı Pilar Del Rio Saramago’yu şöyle anlatıyor, “Yaşam José Saramago için kolay olmadı.” “… söz söylemek başkalarına düşerken o gözlüyor ve kendi iç dünyasında yaşıyordu, belki de bu nedenle bu kadar çok yazabilmiştir.” “Çatıdaki Pencere Saramago’ya giriş kapısıdır ve her okur için bir keşif olacaktır. Sanki mükemmel bir halka tamamlanıyormuş gibi. Sanki ölüm yokmuş gibi.”

Yazarın Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan kitapları şu şekilde: Çatıdaki Pencere – 2011, Körlük – 1995, Görmek – 2004, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş – 2005, Bilinmeyen Adanın Öyküsü – 1997, İsa’ya Göre İncil- 1991, Portekiz’e Yolculuk- 1981. (Tarihler eserlerin ilk yayımlanma yılını göstermektedir.)

  • Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş – José Saramago

    Portekiz edebiyatının ustası, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar José Saramago, Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş adlı romanının girişindeki alıntıyla okura bir ayna uzatıyor, “İnsan olmanın ne demek olduğunu her geçen gün daha az bileceğiz.”

  • Portekiz’e Yolculuk – José Saramago

    José Saramago’nun keşfetmeyi amaçlayan bir “gezgin” profiliyle 1979 yılı Portekiz’ini anlattığı Kırmızı Kedi Yayınevi’nden yayımlanan kitabı Portekiz’e Yolculuk, yazarın sanattan mimariye, restoranlardan yemek kültürüne ve ülkenin tarihine dair notlarını içeriyor.

  • Körlük – José Saramago

    Kitabı okurken “bakmak ve görmek” algılarını düşündüm. Gündelik hayatta sık kullandığımız “Baktım, fark etmemişim!”, “Evet, gördüm,” cümlecikleri aklıma takıldı. Gözümüzü kapatalım, sadece duyma ve dokunma yoluyla baktığımızı görüyor veya algılayabiliyor muyuz? Göz sadece bir uzuv, önemli ancak bakabilmeli, kavrayabilmelidir de. İşte José Saramago’nun Körlük kitabı da “Bakabiliyorsan gör. Görebiliyorsan fark et.” sözleriyle giriş yapıyor.