Erin Gruwell, 15 Ağustos 1969’da doğdu. Diğer öğretmenlerin aksine Gruwell sıra dışı bir öğretim tekniğiyle, ırkçı, çetelerle dolu bir dünyada, yepyeni bir değişim hareketi başlattı.

1998’de, öğrencilerinin mezun olması üzerine, Wilson Lisesi’nden ayrıldı ve Long Beach’de California State University’e öğretmen olarak geçti. Gruwell, bir süre sonra Freedom Writers Foundation’ı kurdu ve sıra dışı eğitim metodunu çevredeki okullara yaymak üzere çalışmalara başladı.

Erin Gruwell Ve Özgürlük Yazarları hâlen hikâye­lerini kâr amacı gütmeyen Özgürlük Yazarları Vakfı aracılığıyla bütün dünyadan öğrenciler ve öğretmenlerle paylaşmaya devam ediyor. 2019’da bir Devlet Televizyon Kanalı’nda gösterilen Free­dom Writers: Stories from the Heart (Özgürlük Yazarları: Kalpten Gelen Hikâyeler) isimli belgesele, 2007’de yapılan Hilary Swank’ın başrolünde yer aldığı uzun metrajlı Freedom Writers (Özgürlük Yazarları) filmine konu oldular. Gruwell Long Beach’te köpeği Beau ile birlikte yaşıyor.

  • Özgürlük Yazarları Günlüğü – Erin Gruwell

    Erin Gruwell “öteki Amerika’da” bir lisede göreve başlayan bir öğretmen. Çete, uyuşturucu, göçmenlik sorunlarıyla boğuşan “başarısız” öğrencilerini okumaya ve yazmaya teşvik ederek onlara farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor ve günlükleri yayımlandığında New York Times çoksatanlar arasına giriyor. Gruwell’i neden bastığını yayıncısı Serbun Behçet anlattı.