İstanbul’un Cihangir semtinde 22 Kasım 1940 tarihinde Çerkes kökenli Adnan Hun ile Bulgaristan Vidin doğumlu Neşvet Hun çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Avusturya ve Atatürk liselerinin ardından Norveç Oslo ve Trondheim Üniversitelerinin Biyoloji, Deniz Biyolojisi ve Çevre Bilimleri bölümlerinden mezun oldu.

Ses mecmuası Film Yıldızı Yarışması’nda 1963 yılında birinci seçilerek sinema dünyasına girdi. Yine o yıl çekilen ilk filmi Genç Kızlar’ın ardından, aralarında Ankara Ekspresi, Ayrılsak da Beraberiz, Sonbahar Rüzgârları, Güllü, Son Mektup, Paydos gibi Türk sinemasının önemli yapımlarının da yer aldığı 129 filmde başrol aldı. Ayrıca Acımak, Gökkuşağı, İlk Aşk, Azize, Asla Unutma gibi televizyon dizilerinde oynadı. Filmlerini Antalya, Adana ve Malatya Film Festivallerinde aldığı Yaşam Boyu Onur Ödülleri ile taçlandırdı.

Oyunculuğun yanı sıra siyasetle de ilgilendi. 1991-93 yılları arasında Çevre Bakanı Başdanışmanı ve İstanbul İl Çevre Müdürü olarak görev aldı. 1996-99’da ANAP İstanbul İl Başkan Vekilliği yaptı. 18 Nisan 1999 seçimlerinde ANAP’tan İstanbul milletvekili seçildi. 21. Yasama Dönemi’nde TBMM’de Çevre Komisyonu Başkanlığı; 2001-2003’te ANAP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Ayrıca Kadın ve Gençlikten Sorumlu Koordinasyon Başkanı ve Basın Propaganda Başkanı olarak da görev aldı.

1985-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde Çevre dersleri verdi. Ayrıca çeşitli tarihlerde Bahçeşehir ve İstanbul Ticaret Üniversitelerinde Çevre ve Ekoloji; Pana Film Sinema Akademisi ile Maltepe ve Doğuş Üniversitelerinde Türk Sinema Tarihi ve Oyunculuk dersleri verdi. 2006 yılından beri Okan Üniversitesi Ekoloji Bilimlerinde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmekte.

Kariyeri boyunca yurt dışında, Avustralya ve Almanya dâhil, iki bini aşkın konferans verdi. Çevre, sanat ve kültür alanında çeşitli yayın organlarında yayımlanan sayısız bilimsel makale ve araştırma yazısına imza attı. Çeşitli çevre ve doğa dernekleri başkanlıklarının yanı sıra 1990-1991 yıllarında Adalar Rotary Kulübü Başkanlığı da yaptı.

Dünyada ilk kez doğal ortamının dışında ürettiği iguanaları ile Almanya’da bilimsel yayın yapan Salamandra dergisinde yer aldı. Üç bini aşkın kaktüs çeşidinin bulunduğu Kaktüs Koleksiyonu ise Avrupa’nın sayılı özel koleksiyonları arasında yer alıyor.

Sanat, siyaset ve akademik hayatı boyunca yurt içi ve yurt dışından olmak üzere bini aşkın plaket, belge ve ödül aldı. Yaşat ki Yaşayasın (2013), Çevremiz Geleceğimizdir (2015) ve Ediz Hun Amca ile Çevremiz (2017) adlı üç kitaba imza attı.

Ediz Hun, 1973’ten beri Berna Hun ile evli. Bu evlilikten Bengü ve Burak adında iki çocuğu bulunmakta.