Tam adı André Paul Guillaume Gide (1869-1951) olan yazar, şair ve siyasetçidir.

Eserlerindeki arı dil ve bütünlük, hümanist ve hoşgörülü yaklaşımı, siyasal ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılığı Gide’yi Dünya edebiyatının en önemli isimleri arasına sokmuştur. Gide, toplumun ikiyüzlü ahlâk anlayışını eleştirerek genel anlayışın karşısına bireysel özgürlükleri koyar ve ahlâkın en önemli ölçütünün bireyin içtenliği ve kendini tanıması olduğunu savunur.

Yaşam öyküsünü okuduğumuzda ebeveynlerinin farklı mezheplere mensup olduğunu ve Gide’in bu iki farklı mezhebin arasında kalarak yetiştiğini görürüz. Sıkı bir din eğitimi altında sık sık sinir krizleri geçirerek, çeşitli sağlık problemleri yaşayarak büyüyen yazar daha sonraki yıllarda kendi din anlayışını geliştirecektir.

André Gide eserlerinde çoğunlukla toplum, ahlâk, kilise, Tanrı kavramlarını işlemiştir. Oscar Wilde ile tanışmasından sonra eş cinselliğin savunucularından olmuş ve ölümünden sonra kitapları Kilise tarafından yasaklanmıştır.

1947’de yazara Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran Pastoral Senfoni’nin yanı sıra, Dar Kapı ve Kalpazanlar adında, toplumsal eleştiri üzerine kurulu iki romanı daha vardır. Dünya Nimetleri, Ayrı Yol, Tohum Ölmezse, Sapık Sevgi, Kadınlar Okulu, İsabelle ülkemizde yayınlanmış olan eserleridir.