Bazılarımız için yaz bitti, tatil rüyası sona erdi. Bazılarımız içinse asıl şimdi başlıyor. “Sarı yaz” sevdalıları siz bu satırları okurken valizlerini hazırlamış bile olabilirler. İşte bu öneri listesi de güneşin son demlerini hâlen sıcak olan kumlar üzerinde, ılık denizin yanı başında tasasızca çıkarmaya niyet etmiş kitapseverler için hazırlandı. 

Özlem Gökbel

Siz de “sarı yaz” sevdalılarındansanız seyahat çantanıza atacağınız kitaplar plajda geçireceğiniz saatleri zenginleştirmenize, zamanın su gibi akıp gitmesine yardımcı olabilir, kim bilir. 100 sayfalık bir kitabın ortalama 1-1,5 saatte okunduğunu kabul edersek, kısa bilgilerle derlediğim bu seçkide dilerseniz 1 saatte hap gibi yutacağınız cep boy kitaplar, dilerseniz de 2-3 günlük tatilinize kısa kısa okumalarla rahatça yayacağınız standart kitaplar mevcut. Çoğu da bir tür zihin tazeleme imkânı yaratan tatil dönemlerinde sıklıkla yapıldığı gibi, yaşam hakkında düşünmek, belki yeni kararlar almak, belki dönüşmek üzerine…   

Erteleme Sanatı – Oyalanma, Savsaklama ve Kaytarma Rehberi – John Perry

118 sayfa (normal ebat) (ort. 1,5 saat) / Sel Yayıncılık

Siz de benim gibi sürekli bir şeyleri ertelemekten dolayı suçluluk duyanlardansanız, bu kitap size çok iyi gelecek! Ertelemenin bir kusur değil de olumlu bakılabilecek, farklı değerlendirilebilecek, hatta espritüel yazarımızın değindiği gibi “sanat”a dönüşebilecek bir kişilik özelliği olduğunu göreceksiniz. Erteleyenlerin de başarması, çok şeyin üstesinden gelmesi mümkün. 

Size tek tavsiyem, bu kitabı okumayı ertelemeyin! 

Küçük Yuvarlak Taşlar – Melisa Kesmez

84 sayfa (normal ebat) (ort. 1 saat) / İletişim Yayınları

“Doğa, yavaş yavaş yükselen güneşle birlikte başlıyor günlük serüvenine. Hep birlikte uyanıyoruz. Hep birlikte yaşayacağız gelen günü. Birimiz diğerimizden ne daha az ne daha çok var olacak. Her şey yan yana ve her nasılsa öyle.”


65. Sait Faik Hikâye Armağanı ödülünü kazanan kitabı Nohut Oda’yı okuduğumdan bu yana hayranı olduğum Melisa Kesmez, son kitabı Küçük Yuvarlak Taşlar’da birbirinden farklı hayatları yine yalın bir ustalıkla aktarıyor. Yazın son demlerini de en sarısından hissettiren hikâyeleri, kaybedişler ve hayata yeni başlangıçlar üzerine abartısız bir işçilik. 

  
Rahatlama Kitabı – Suyun Üstünde Kalmamı Sağlayan Düşünceler – Matt Haig

272 sayfa (normal ebat) (ort. 4,5 saat) / Domingo Yayınevi   

Ödüllü yazar Matt Haig’i seviyorum ben. Belki de müthiş hayal gücü ve anlatı yeteneğinden çok, sorunları hakkında dürüst olmasından dolayı… Haig, Rahatlama Kitabı’nda; kendi iç dünyasını, yaşadığı tatsız ama öğretici deneyimleri gözlemliyor ve ağır depresyonda olduğu, hatta intiharın eşiğinden döndüğü zor günlerinden nasıl çıktığını açık yüreklilikle paylaşıyor okurla. Bu dönemde çıkardığı yaşamsal dersleri Marcus Aurelius başta olmak üzere pek çok değerli düşünürün felsefeleri ile harmanlıyor. Her biri bir olguya değinen birbirinden bağımsız kısa kısa bölümlerden oluşan kitap, karamsarlaştığınız günlerde iyi hissettirecek önerilerin, umudu hatırlamaya ihtiyaç duyduğunuzda okumak isteyeceğiniz metinlerin bir derlemesi. Kitapta defalarca tekrarladığı şu cümlesi de boşuna değil: “Hiçbir şey, pes etmeyen ufacık bir umuttan daha güçlü değildir!”

Bilinmeyen Adanın Öyküsü – José Saramago

59 sayfa (normal ebat) (ort. 1 saat) / Kırmızı Kedi Yayınevi

“(…) ben bilinmeyen adayı bulmak istiyorum, o adaya ayak bastığımda kim olduğumu öğrenmek istiyorum. Bilmiyor musun ki, kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin, (…)”

Hasır şemsiyeniz altında güneşlenirken, maksimum 1,5 saatte, Nobel Edebiyat Ödülü alan bir yazarla tanışmak istemez misiniz? Portekizli José Saramago’yu tanıyorsanız da sadece 59 sayfada onunla birlikte bilinmeyen bir adaya yolculuk yapmak müthiş olmaz mı? 

Emrah İmre’nin Portekizceden çevirisi ve Birol Bayram’ın desenleriyle Bilinmeyen Adanın Öyküsü doyumsuz bir edebiyat deneyimi. 

Dört Anlaşma: Toltek Bilgelik Kitabı – Don Miguel Ruiz

122 sayfa (normal ebat) (ort. 2 saat) / Ötesi Yayıncılık

Meksika Kızılderilileri tarafından uygulanan Toltek öğretisini paylaşarak aslında insanlığa büyük bir armağan sunduğunu düşündüğüm Don Miguel Ruiz ve yaşam serüveninizde size gerçek bir rehber olacak kitabı Dört Anlaşmaile henüz tanışmadıysanız, şimdi -bu tatil- tam zamanı. 

Kendi yaşamımızın mimarı olmak istiyorsak, bugüne kadar hayatla yaptığımız anlaşmayı bozmalı ve yepyeni dört anlaşma yapmalıyız. “Bilgi İnsanı” anlamına gelen Tolteklerin yaşamlarında kullandıkları bu öğreti dünya üzerindeki cennete ulaşmamıza yardımcı oluyor diyebilirim. Şahsen kendime motto edindiğim bu 4 ilkenin sizin de iç benliğinizi aydınlatmaya ışık tutacağına inanıyorum. Sade, öz ama etkili bir öğreti kitabı. 

Uyanış Masalları – Arbil Çelen Yuca 

152 sayfa (midi boy) (ort. 2,5 saat) / Karakarga Yayınları 

Masalların genişledikçe düğümlenen, düğümlendikçe efsunlanan evreninde kaybolmaya var mısınız?

Peki kaybolduğunuz yerden yeniden doğmaya? 

Yazan, resmeden, şarkı söyleyen, anlatan, çok yönlü sanatçı Arbil Çelen Yuca’nın bu kitabında kendi çizdiği illüstrasyonlarla canlanan 9 efsunlu masal, bize daimî arayışımızda şifa vadediyor. Masal evrenine dalıp zamanı unutmak, çözmemiz gereken düğümleri çözmek hatta değişmeyi ve dönüşmeyi gerçek kılmak Uyanış Masalları ile mümkün, isteyene…

Başarının 7 Spiritüel Yasası – Deepak Chopra 

128 sayfa (cep boy) (ort. 1 saat) / Pozitif Yayınevi

Dev medya organı Time’ın “bütünsel sağlığın şair bilgesi” olarak tanımladığı Dr. Deepak Chopra’nın dediklerine kayıtsız kalmak hemen hemen hepimiz için imkânsız. Minicik boyutu ve rahat okunur sayfaları ile bir çırpıda bitireceğiniz Başarının 7 Spiritüel Yasası’nda yazar, ruhsal doygunluk ve maddi başarıya ulaşma konusunda etkili olan erdemleri aktarıyor. “Bir saatte bilgelik’’ olur mu derseniz, bu kitabı özümserseniz pekâlâ olur.   

Handan – Ayşe Kulin

270 sayfa (cep boy) (ort. 4 saat) / Everest Yayınları

Usta yazar Ayşe Kulin’i de bir solukta okumak çok keyifli olmaz mı? Çağdaş yerli edebiyatı ölümsüz bir klasiğin, Halide Edib Adıvar’ın Handan’ının eşliğinde deneyimlemek heyecan verici. Romanda, orta yaşlarındaki günümüz Handan’ının çıktığı aşk, entrika, acı ile bezeli bir tür hesaplaşma yolculuğuna biz de katılıyor ve her güçlüğe göğüs gererek asla pes etmeyen bu kadının sıra dışı hayat mücadelesine şahitlik ediyoruz. 

Hayat İlerlemek Kadar Geride Bırakabilmektir – Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur & Prof. Dr. Uğur Batı

256 sayfa (normal ebat) (ort. 4 saat) / Destek Yayınları

Profesörlüklerini ayrı bilim dallarında alsalar da ikisi de birer yaşam duayeni olan bu iki yazarın sohbet şeklinde akan kitabını okurken çok keyif alacaksınız. Hayatı ıskalamadan sürdürmenin tüyolarını bulacağınız; uyumlu, öz güvenli, kendinden memnun bireyler olmamız konusunda farkındalık yaratan, hayatı daha anlamlı hâle getirmeye katkı sağlayan bu değerli kitap âdeta bir yaşam kılavuzu. 

Üçlemenin ilk kitabı olarak lanse edilen Hayat İlerlemek Kadar Geride Bırakabilmektir’i okuduktan sonra diğer kitapları iple çekeceğinizi de söyleyebilirim.    

Soru Kitabı – Mikael Krogerus, Roman Tschappeler

176 Sayfa (cep boy) (süresi cevap verme hızınıza göre değişir) / Pegasus Yayınları 

Ve son önerim sahilde ailenizle, arkadaşlarınızla birlikte okuyup cevaplayabileceğiniz geliştirici, hatta aydınlatıcı bir sahil oyunu olarak görebileceğiniz Soru Kitabı.

Sizi en iyi kim tanır?
Annenizden ne öğrendiniz?
En son ne zaman yalan söylediniz?
Yapılacaklar listenizde sürekli yer alan iş nedir ve neden?
Kendinizi arkadaş olarak seçer miydiniz?
Aldığınız en iyi karar ne?
Artık korkmadığınız şey ne?

Sorular uzayıp gidiyor… Kuzey Avrupalı yazarlar bu eğlenceli kitapta kendimizi hatırlamamız ve hatta keşfetmemiz için kendimize yöneltmemiz gereken, düşündüren, kışkırtan, gerçekleri ortaya serecek sorular hazırlamışlar. Dürüst olmak ilk kural! Soru Kitabı’nı, isterseniz bir günlük gibi tutup yaşamınızın farklı dönemlerinde geçmiş yanıtlarınızı okuyarak yeniden doldurabilir, kendinizdeki değişimleri izleyebilirsiniz ya da başkalarıyla birlikte cevaplayarak zamanı hem eğlenceli hem özel kılabilirsiniz. Unutmayın, doğru cevap yoktur, yalnızca doğru sorular vardır!

Dilerim bu kitapları seversiniz. Sarı yazınız huzurla, keyifle, aydınlanmalarla geçsin.

Diğer kitap öneri listelerini okumak için tıklayın.