Bookinton

Bünyesinde sanat-edebiyat seminerleri ve sergilere de yer veren ADAS (Architechture-Design-Art-Space) bir kültür-sanat platformu. 2017 yılından beri faaliyette olan bu platformun bir de kitap kulübü bulunuyor.

Pınar Taşcı

Adas Kitap Kulübü, 2017 yılında Ayşegül Dalokay Özyürek tarafından kuruldu. Okumanın her yaşta dönüştürücü ve ufuk açıcı bir eylem olduğuna, okunanların paylaşılmasının ise okura verdiği hazzı arttırdığına inanan Ayşegül Hanım, kuruluşundan bu yana grubun moderatörlüğünü de yapıyor.

Kitap seçimleri nasıl yapılıyor, toplantı akışları nasıl?

Moderatör kişisel merakı ve ilgisi doğrultusunda her ay farklı bir kitap seçerek, onun üzerinde detaylı araştırmalar ve yan okumalar yaparak toplantılara hazırlanıyor. Sene başında oluşturulan bir okuma listeleri yok. Kitap seçimlerine bazen genel konjonktür yön verirken bazen de okudukları kitaptaki bir detay, sonraki okumayı belirleyebiliyor.

Ayın kitabının yazarı, yazarı etkileyen coğrafya, dönemin sosyo-ekonomik koşulları ve yazarın çağdaşları ile ilgili detaylı araştırmalar yapan moderatör, toplantıların başında bu bilgileri katılımcılar ile paylaşarak okunan kitap hakkında genel bir çerçeve çiziyor. Çerçeve anlaşıldığında kitap daha anlamlı hâle gelmiş oluyor; böylelikle okurların geçici hafızasından kalıcı hafızasına taşınıyor. Sonrasında ise katılımcılar yorumlarını, görüşlerini ve ayın kitabı üzerinde okuma deneyimlerini paylaşıyorlar.

Kulüpte okunan son kitaplar nelerdir?

  • Denizin Uzun Taç Yaprağı – İsabel Allende
  • Çoluk Çocuk – Patti Smith
  • Bir Dinazorun Anıları – Mina Urgan
  • Frida – Rauda Jamis
  • Lizbon’a Gece Treni – Pascal Mercier

Pandemi öncesinde buluşmalarını fiili olarak Adas sanat merkezinde yapan kulüp, pandemiyle birlikte online platformları tercih etmeye başladı. Böylelikle şehir veya ülke dışı katılımlara da açık hâle gelmiş oldu. Ayda bir kez toplanan kulübün katılımcıları çeşitli meslek gruplarından, 35-70 yaş aralığında ve okumaya gönül vermiş insanlar. 

Adas Kitap Kulübü, soran, sorgulayan, paylaşmaktan keyif alan tüm okurlara açık. 

Katılımcıların Adas Kitap Kulübü ile ilgili görüşleri

  • “Adas Kitap Kulübü’ne katılmaya karar vermemin nedeni kitap aşkımdı ama devam etmemde, her ay buluşmamızı iple çekmemde, toplantımızın bitmemesini istememde ve bir sonraki kitabı merakla beklememde en büyük etken sevgili Ayşegül. Kendisi beyinle kalbin en güzel buluşması. Daha okunacak çok kitap var neyse ki…” – İrem Özkazanç
  • “Adas Kitap Kulübü, ruhum ve zihnim için emsalsiz bir besin kaynağı. Bibliyofil Ayşegül Dalokay, her kitapta bizi okuduğumuz eserin öte sınırlarına taşıyor. Yazarı, hayatını, eserin şekillendiği veya değindiği dönemi, kavramları derinlemesine inceleyerek ve içselleştirerek bu kıymetli bilgilerin biz katılımcılara da akmasını sağlıyor. Bu zengin deneyimden faydalanabilmek müthiş bir kazanım. Üzerine katılımcıların birbirinden değerli ve özgün görüşlerini dinlemek de bu kitap kulübünü eşsiz kılıyor.” – Yonca Muslubaş
  • “Adas ve sevgili Ayşegül ile 2019 yılında tanıştım ve hayatıma yepyeni, çok güzel bir pencere açıldı. Bu yeni pencere beni yıllar sonra gençliğimin tutku ile okuma alışkanlığına döndürdü. Her ay perşembe sabahları bir ay içinde okuduğumuz kitabı konuşmak üzere online  buluşmak; Ayşegül’ün özenli, titiz, ayrıntılı çalışması ile derlediği kitabın geçtiği döneme, dünyaya dair bilgileri büyük bir zevkle dinlemek; özenle seçilen her kitabı okurken, birlikte üzerinde konuşurken,  yepyeni dünyalarla ve kültürlerle tanışmak; bazen bir coğrafyanın ya da bir ülkenin tarihine şimdiki zamandan bakabilmek ve aynen benim gibi merakla, keyifle kitabı okumuş olan 25-30 kişinin yorumları ile yeniden ve yeniden kitabı okumuş gibi olmak; sohbetin sonunda bir ay sonra konuşacağımız kitabın adını da çocuk gibi sevinerek beklemek; kitabı okuyup  bitirince de sohbet gününü heyecanla beklemek… Biliyorum ki Adas grubunda birlikte okuduğumuz bütün arkadaşlarım benzer duyguları yaşıyorlar… Bizler için daha çok evde kalma mecburiyetinde olduğumuz dönemi en anlamlandıran değerlerden de oldu paylaştığımız kitaplar. Artık daha çok hayatın içinde olabildiğimiz bu günlerde, kitabımızı konuşacağımız ayda bir perşembe sabahları saat 11.00 hep aynı heyecanla bekleniyor. Ayşegül’e, Adas Kitap Kulübü’ne dair çok şey söyleyebilirim ama en doğrusu bu sohbetler anlatılmaz, yaşanır demek belki de. İyi ki tanıdım, hep teşekkürle.” – Tuğba Jabban

Adı: Adas Kitap Kulübü
Buluşma Sıklığı:
 Ayda bir 
Hangi Türde Okuyorlar:
 Tür sınırlaması yok.
Platform: 
Yüz yüze veya online.
Kimler Katılabilir:
 Soran, sorgulayan, paylaşmaktan keyif alan herkese açık.
Kurucu: 
Ayşegül Dalokay Özyürek
Başvuru Link:
 @adas.ist  ve info@adas.ist

Diğer kitap kulüplerini incelemek için tıklayın.

Bir Yorum Bırakın

Epostanız gözükmeyecek.